Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa antyaborcyjna
10.10.2012 22:00

Ustawa antyaborcyjna powinna zostać. Prezydent broni kompormisu

Naruszenie kompromisu grozi wojną światopoglądową

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)

_ - PO powinna za wszelką cenę bronić rozsądnego kompromisu ws. aborcji - uważa prezydent Bronisław Komorowski. - _ Naruszenie go _ - mówił - grozi wojną światopoglądową, której Polakom nie potrzeba _. Dodał, że nie wierzy jednak w uchwalenie restrykcyjnej ustawy.

Komorowski powiedział w środę wieczorem w _ Kropce nad i _ w TVN24, że jest zaskoczony i zdziwiony decyzją części posłów Platformy Obywatelskiej, którzy zagłosowali tego dnia za skierowaniem do dalszych prac sejmowych projektu ustawy autorstwa Solidarnej Polski, który zaostrza przepisy antyaborcyjne.

_ - Jest to jakiś sygnał - według mnie - dezinformujący liczącą się część opinii publicznej. Dla mnie niepokojący sygnał, bo zawsze uważałem, że nie wolno naruszać wątłego i trudnego, ale służącego Polsce kompromisu, którym jest obecnie obowiązująca ustawa antyaborcyjna _ - powiedział Komorowski.

Według prezydenta sejmowe głosowanie nad tym projektem było _ błędem _ i to bez wątpienia _ niefortunne wydarzenie _. Jak podkreślił, nie każda dyskusja jest rzeczą pożądaną, a kompromis ws. aborcji w Polsce jest - jego zdaniem - dobrym rozwiązaniem w skali europejskiej.

_ - Platforma Obywatelska powinna bronić za wszelką cenę tego z trudem wywalczonego i rozsądnego kompromisu politycznego, bo inaczej naruszenie go grozi zupełnie nieobliczalnymi konsekwencjami, wojną światopoglądową, której Polakom naprawdę nie potrzeba i wydaje mi się, że to zostanie naprawione w trakcie prac w parlamencie _ - powiedział Komorowski.

Prezydent dodał, że nie wierzy, by ustawa zaostrzająca przepisy dotyczące aborcji została uchwalona przez Sejm. _ - Liczę na to, że parlament nie dopuści do rozbicia trudnego kompromisu (...) w imię zastąpienia go innym, gorszym kompromisem _ - zaznaczył. Jak mówił, _ nie wierzy, żeby to nastąpiło _, dlatego być może _ nie warto budować czarnych scenariuszy _.

Komorowski przypomniał też, że prezydentowa Maria Kaczyńska _ jednoznacznie się opowiedziała za utrzymaniem kompromisu i odrzuceniem wszelkich pokus naruszania go w jakikolwiek sposób _. _ Ja to stanowisko szanuję w pełni i podzielam _ - powiedział.

Pytany, czy decyzja posłów nie jest związana ze strachem przed reakcją Kościoła, odparł, że _ Kościół także w ogromnej mierze znakomicie potrafi odróżnić co jest kompromisem moralnym od kompromisu politycznego i sam w swojej praktyce funkcjonowania dawał temu wyraz, że kompromis polityczny nie tylko popierał, ale sam stosował . - Wydaje się, że tu mogą wchodzić w grę jakieś emocje, których ja do końca nie rozumiem _ - powiedział Komorowski.

W środę w Sejmie za skierowaniem projektu SP do prac w komisji głosowało m.in. 40 posłów PO i 19 PSL. Za dalszymi pracami nad projektem Solidarnej Polski byli też wszyscy posłowie PiS i SP.

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - zgłoszony przez posłów Solidarnej Polski - wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy nazywają to zakazem _ aborcji eugenicznej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Burza w Sejmie: "Ta ustawa cofa nas do średniowiecza" _ Mamy do czynienia z "katokalipsą" _ - twierdzą jedni. Inni, że w Polsce będzie _ jak za Hitlera _.
Aborcja w Polsce. Kaczyński cieszy się z... Sejm opowiedział się dziś za dalszymi pracami nad zgłoszonym przez Solidarną Polskę projektem ustawy zaostrzającym przepisy dotyczące aborcji.
Tagi: ustawa antyaborcyjna, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz