Notowania

osama bin laden
08.03.2013 07:44

USA: Zięć Osamy bin Ladena sądzony w Nowym Jorku

Abu Ghaith oskarżony jest o udział w planowaniu ataków na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

*Zięć byłego szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena i zarazem uważany za jego rzecznika, Sulejman Abu Ghaith, został zatrzymany w Turcji i przewieziony do USA, gdzie ma stanąć przed sądem - poinformowały władze amerykańskie. *

Abu Ghaith oskarżony jest o udział w planowaniu ataków na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 r. i o spisek mający na celu zamordowanie obywateli USA.

Bin Laden został zabity w maju 2011 r. w jego kryjówce w Pakistanie przez amerykańskich komandosów.

W piątek Abu Ghaith ma zostać wstępnie przesłuchany i ustosunkować się do zarzutów przed federalnym sądem okręgowym na nowojorskim Manhattanie, którego siedziba znajduje się zaledwie kilka przecznic od miejsca gdzie stały wieżowce WTC.

Abu Ghaith, który po zamachach z 11 września wielokrotnie pojawiał się na nagraniach wideo reprezentując Al Kaidę, został zlokalizowany i zatrzymany w Turcji. Władze tego kraju deportowały go do Jordanii skąd przetransportowano go do USA. Władze amerykańskie nie podały kiedy doszło do zatrzymania ograniczając się do informacji, że przewieziono do USA w ciągu ostatnich kilku dni.

"Sulejman Abu Ghaith był kluczową postacią w Al-Kaidzie. Wykorzystywał swoją pozycję do grożenia Stanom Zjednoczonym i mobilizowania ich wrogów" - powiedział zastępca dyrektora FBI George Venizelos.

Po atakach z 11 września 2001 władze Kuwejtu pozbawiły Abu Ghaitha obywatelstwa tego kraju.

Analitycy podkreślają, że Abu Ghaith jest jednym z najwyższych rangą osobistości w hierarchii Al-Kaidy, który stanie przed sądem na terytorium USA. Prokurator generalny Eric Holder zamierzał postąpić tak również w przypadkach innych osób oskarżonych o udział w zamachach z 11 września, ale sprzeciw opinii publicznej zmusił go do przeniesienia ich procesów do amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie.

Zdaniem niektórych republikańskich kongresmenów, podobnie należało postąpić w przypadku Abu Ghaitha.

Czytaj więcej w Money.pl
Ruszył proces oskarżonych o atak na WTC Jednym z oskarżonych jest uważany za architekta zamachów z 11 września Chalid Szejk Mohammed.
Awaria sieci w Guantanamo. Nie mogą... _ Dzisiejszy problem z dostępem do internetu jest trafną metaforą problemów Guantanamo. _
CIA udaremniła zamach na samolot pasażerski Tak Al-Kaida chciała pomścić śmierć swojego przywódcy w rocznicę jego zabicia.
Tagi: osama bin laden, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz