Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA zaniepokojone przemocą wobec dziennikarzy na Ukrainie

0
Podziel się

- Szczególny niepokój budzi pobicie dziennikarki Tetiany Czornowoł - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

USA zaniepokojone przemocą wobec dziennikarzy na Ukrainie
(PAP/EPA)
bEqAYKjp

USA są _ głęboko zaniepokojone _ przemocą wobec dziennikarzy na Ukrainie i próbami ich zastraszania. _ Szczególny niepokój budzi pobicie dziennikarki Tetiany Czornowoł _ - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

Psaki wezwała rząd Ukrainy do zapewnienia poszanowania praw człowieka, w tym wolności wypowiedzi. Podkreśliła, że USA oczekują od władz w Kijowie, że wyślą jasny sygnał, że nie będą tolerowały przemocy wobec tych, którzy krytykują rząd.

Tetiana Czornowoł, która dużo pisała o bogactwie najwyższych urzędników państwowych z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele, została pobita w nocy z wtorku na środę. Zaatakowano ją, gdy wracała samochodem do domu w jednej z miejscowości pod Kijowem.

bEqAYKjr

Pojazd, którym kierowała, został najpierw kilkakrotnie uderzony przez jadący za nim samochód terenowy, a następnie zepchnięty do przydrożnego rowu. Znajdujący się w nim mężczyźni wyciągnęli dziennikarkę z auta, pobili i pozostawili w miejscu zdarzenia. Tam znaleźli ją milicjanci z drogówki, którzy przewieźli ją do szpitala.

34-letnia kobieta ma pokiereszowaną twarz, połamany nos, wstrząśnienie mózgu i nie może samodzielnie się poruszać. Czeka ją kilka operacji.

We wtorek Czornowoł opublikowała artykuł _ Tu mieszka kat _, w którym zamieściła adres i zdjęcia posiadłości szefa MSW Witalija Zacharczenki, obarczanego odpowiedzialnością za używanie przez milicję siły wobec uczestników protestów. Przygotowywała także materiał o rezydencji prokuratora generalnego Wiktora Pszonki.

Milicja ogłosiła, że na podstawie nagrania z wideorejestratora w samochodzie poszkodowanej znalazła już samochód sprawców pobicia oraz zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy są podejrzewani o jego dokonanie. Trzeci nadal jest poszukiwany.

bEqAYKjx

Ukraińska prasa ustaliła, że jeden z podejrzanych o pobicie Czornowoł i właściciel pojazdu, który uczestniczył w zdarzeniach w nocy z wtorku na środę, figuruje w aktach sądowych jako szef rejonowej organizacji rządzącej Partii Regionów w Zaporożu. MSW Ukrainy oświadczyło z kolei, że człowiek ten nie zajmuje się działalnością polityczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest wyrok w sprawie pobicia dziennikarzy Porozumieniem stron zakończył się jeden z najgłośniejszych na Ukrainie procesów w sprawie pobicia dziennikarzy. Trzej uczestnicy bójki otrzymali kary więzienia w zawieszeniu.
Kto protestuje na Ukrainie? Są wyniki badań Większość uczestników kijowskich protestów w dni powszednie stanowią osoby spoza stolicy. Sytuacja zmienia się w weekend, kiedy to na protesty przybywają mieszkańcy Kijowa.
Ukraina broni dziennikarzy. Jest bojkot Do milczących protestów dziennikarzy doszło także w Równem i Iwano-Frankiwsku na zachodzie kraju.
Janukowycz przegra wybory? Spadek poparcia Gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, Wiktor Janukowycz nie miałby szans na kolejną kadencję. Zobacz, kto by wygrał.
bEqAYKjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)