Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA zaniepokojone. Chodzi o zmiany w węgierskiej konstytucji

0
Podziel się:

Istnieje ryzyko, że poprawki stanowią zagrożenie dla zasad rządów
demokratycznych.

USA zaniepokojone. Chodzi o zmiany w węgierskiej konstytucji
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Stany Zjednoczone podzielą obawy Rady Europy ws. zaproponowanych zmian w węgierskiej konstytucji. Istnieje ryzyko, że poprawki stanowią zagrożenie dla zasad rządów demokratycznych - głosi opublikowane wczoraj oświadczenie Departamentu Stanu USA.

_ - USA apelują do rządu i parlamentu Węgier by zapewniono, że proces rozpatrywania poprawek do Konstytucji będzie odbywał się z poszanowaniem rządów prawa i kontroli sądowej oraz otwartości na poglądy innych zainteresowanych stron węgierskiego społeczeństwa _ - głosi oświadczenie.

Stany Zjednoczone są przekonane, że poprawki powinny być bliżej sprawdzone, _ gdyż mogą grozić zasadom instytucjonalnej niezależności, kontroli oraz i równowagi, które są cechami rządów demokratycznych _.

Wcześniej również sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland wezwał węgierski rząd i parlament do odłożenia głosowania w sprawie zmian w konstytucji. Zaniepokojenie wyrażała też Komisja Europejską.

Chodzi o _ czwartą poprawkę _ do konstytucji - która została złożona 8 lutego i ma być poddana pod głosowanie w przyszłym tygodniu. Wzmacnia ona m.in. instytucję małżeństwa zdefiniowanego jako związek kobiety i mężczyzny, podkreślając, że jest to podstawa rodziny. Organizacje pozarządowe, w tym Komitet Helsiński na Węgrzech, protestują przeciwko takiemu zawężeniu pojęcia rodziny. Ich zdaniem zaproponowane przepisy wprowadzają też dyskryminację ze względu na płeć.

Kontrowersje wywołuje też propozycja, by przyznać węgierskiemu parlamentowi prawo do uznawania Kościołów. Oznacza to, że posłowie decydowaliby w ustawach, które organizacje pełniące funkcje misji religijnych są Kościołami, a które nie.

Przeciwnicy _ czwartej poprawki _ wskazują, że podważa ona praworządność na Węgrzech, bo w praktyce oznacza zapisanie w konstytucji norm, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. W lutym za częściowo niezgodną z konstytucją uznano procedurę, zgodnie z którą w zeszłym roku władze Węgier zredukowały liczbę oficjalnie uznawanych Kościołów z około 370 do 32.

Trybunał ocenił, że przepisy wprowadzone przez premiera Viktora Orbana i jego partię Fidesz może prowadzić do politycznie motywowanych decyzji dotyczących uznawania Kościołów. Te uznane oficjalnie cieszą się bowiem specjalnym statusem, dzięki któremu nie płacą podatków, mają wsparcie od państwa i mogą zbierać datki.

Organizacje pozarządowe alarmują, że poprawka zawiera też wiele innych kontrowersyjnych rozwiązań krytykowanych przez węgierski Trybunał Konstytucyjny i UE. Obawiają się np. osłabienia kontrolnej funkcji TK i krytykują przyznanie prawa do przekazywania spraw sądowych prezesowi niedawno powstałego Narodowego Urzędu Sądownictwa (podobne prawo ma też otrzymać prokurator generalny).

Czytaj więcej w Money.pl
"To agresja w państwie! Orban kłamie" Zdaniem krajowych i międzynarodowych organizacji ograniczy ona prawa obywateli.
Nawet rząd USA przyłączył się do tego pozwu Prawnicy słynnego kolarza uważają jednak, że nie jest on nic winny amerykańskiej poczcie.
Obama ma kandydata na ważne stanowisko Były republikański senator Chuck Hagel jest prawdopodobnym kandydatem prezydenta Baracka Obamy na nowego ministra obrony USA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)