Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA wyraziły zaniepokojenie rakietami w Kaliningradzie

0
Podziel się

- Zaapelowaliśmy do Rosji, by nie podejmowała działań, które destabilizują region - powiedziała Marie Harf z Departamentu Stanu USA.

USA wyraziły zaniepokojenie rakietami w Kaliningradzie
(MivPiv/iStockphoto)
bEqAlRiZ

Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że są zaniepokojone ryzykiem destabilizacji w regionie w związku z planem Moskwy rozmieszczenia rakiet krótkiego zasięgu w obwodzie kaliningradzkim.

_ - Zaapelowaliśmy do Rosji, by nie podejmowała działań, które destabilizują region _ - powiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu USA Marie Harf. Podkreśliła, że Waszyngton bezpośrednio rozmawiał z Moskwą.

Według niemieckiego dziennika _ Bild _ Rosja rozmieściła już na terenie obwodu kaliningradzkiego w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy z krajami bałtyckimi rakiety Iskander-M, przystosowane do przenoszenia głowic atomowych.

bEqAlRjb

Rosyjskie ministerstwo obrony oficjalnie potwierdziło, że rakiety krótkiego zasięgu Iskander są rozmieszczone u zachodnich granic Rosji. Według resortu obrony Rosji nie narusza to żadnych umów lub uzgodnień międzynarodowych. Wysokie rangą źródło w ministerstwie obrony Rosji, cytowane przez dziennik _ Izwiestija _, oświadczyło, że rakiety Iskander stacjonują w obwodzie kaliningradzkim od dawna.

Zdaniem polskiego MSZ plany rozmieszczenia nowych rakiet Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim są niepokojące i wielokrotnie Polska dawała temu wyraz. Jak zaznaczono _ jest to sprawa całego NATO i w tym wymiarze należy spodziewać się ewentualnych konsultacji i działań w tej sprawie na forum NATO i UE _.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqAlRjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)