Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA podsłuchiwały Merkel. Teraz celem są...

0
Podziel się:

Służby wywiadowcze USA po zaprzestaniu podsłuchiwania telefonu komórkowego kanclerz Angeli Merkel zintensyfikowały inwigilację jej otoczenia.

USA podsłuchiwały Merkel. Teraz celem są...
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Służby wywiadowcze USA po zaprzestaniu podsłuchiwania telefonu komórkowego kanclerz Angeli Merkel zintensyfikowały inwigilację jej otoczenia. Na celowniku wywiadowców z NSA znalazł się też szef MSW Thomas de Maizier - podał dzisiaj _ Bild _.

_ - Mamy rozkaz, by - po zaprzestaniu bezpośredniej kontroli łączności pani kanclerz - nie dopuścić do powstania luki informacyjnej _ - czytamy w _ Bild am Sonntag _, niedzielnym wydaniu największego niemieckiego tabloidu. Redakcja powołuje się na anonimowego współpracownika amerykańskiego wywiadu.

Zdaniem gazety służby USA interesują się de Maiziere'em także dlatego, że uważany jest on za jednego z kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Rzecznik MSW odmówił komentarza, wyjaśniając, że resort nie ustosunkowuje się do wypowiedzi anonimowych osób - podała dpa.

_ Bild am Sonntag _ twierdzi, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) podsłuchuje na terenie Niemiec 320 osób. Są wśród nich nie tylko przedstawiciele polityki, lecz także przedsiębiorcy. Amerykański wywiad ma w Niemczech 297 pracowników.

Niemiecki rząd zamierza skuteczniej zwalczać działalność wywiadowczą prowadzoną przez służby USA i Wielkiej Brytanii. W tym celu ma zostać rozbudowany pion kontrwywiadu w Urzędzie Ochrony Konstytucji - podał tydzień temu tygodnik _ Der Spiegel _.

Kontrwywiad RFN ma otrzymać zadanie baczniejszego obserwowania Amerykanów i Brytyjczyków, w tym ich przedstawicielstw dyplomatycznych na terenie Niemiec.

Były kontraktowy pracownik NSA Edward Snowden, który w ub.r. uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl, ujawnił za pośrednictwem mediów tajne dane wskazujące na olbrzymi zakres inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA w USA, Niemczech i na całym świecie. Jak się okazało, NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne wielu polityków, w tym telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Prezydent USA Barack Obama zapewnił Merkel, w odpowiedzi na jej interwencję, że jej telefon nie jest już na podsłuchu.

Niemieckie władze zabiegają o podpisanie z USA umowy zakazującej wzajemnej inwigilacji, jednak ze względu na zastrzeżenia strony amerykańskiej do zawarcia takiego porozumienia dotychczas nie doszło.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zarzuty pod adresem Ameryki są poważne" Kanclerz Merkel i politycy przyszłej koalicji nie szczędzili krytyki pod adresem Waszyngtonu.
Gerhard Schroeder też był podsłuchiwany Powodem podsłuchiwania Schroedera miało być jego krytyczne stanowisko wobec wojny w Iraku, planowanej przez administrację George'a W. Busha.
Niemcy żądają od Amerykanów gwarancji Berlin chce wykluczenia możliwości podsłuchiwania oraz nałożenia ograniczeń na wzajemne szpiegostwo przemysłowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)