Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Ministerstwo sprawiedliwości zbada sprawę Zimmermana

0
Podziel się:

W sobotę sąd pierwszej instancji uniewinnił 29-latka, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Sprawą może zająć się sąd federalny.

USA: Ministerstwo sprawiedliwości zbada sprawę Zimmermana
(D3 San Francisco/CC/Flickr)

Po wyroku sądu w Sanford na Florydzie, uniewinniającym 29-letniego George'a Zimmermana, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło, że zbada, czy sprawa ta może trafić do sądu federalnego.

Wyrok uniewinniający spotkał się z ostrą krytyką obrońców praw obywatelskich i społecznymi protestami. Według komunikatu ministerstwa sprawiedliwości _ doświadczeni prokuratorzy _ zdecydują, czy istnieje wystarczający materiał dowodowy, aby wszcząć dalsze postępowanie w sprawie Zimmermana.

Prezydent USA Barack Obama wydał w związku z decyzją ławy przysięgłych oświadczenie, w którym wzywa Amerykanów oburzonych takim wyrokiem do zachowania spokoju.

_ - Wiem, że sprawa ta wzbudziła wielkie emocje. Ale jesteśmy narodem prawa i ława przysięgłych przemówiła. Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy robimy wszystko, co w naszej mocy, by ograniczyć przemoc przy użyciu broni, która codziennie zabiera zbyt wiele istnień w całym naszym kraju _ - głosi oświadczenie prezydenta.

Wkrótce po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego w wielu amerykańskich miastach odbyły się demonstracje, z udziałem od kilkudziesięciu do kilkuset osób, Większość z nich przebiegła pokojowo, ale w Oakland w Kalifornii doszło do wybijania szyb i rozpalania ognisk na ulicach. Spalono tam flagę USA i flagę Kalifornii.

Także na portalach społecznościowych uniewinnienie Zimmermana jest ostro krytykowane. Na Twitterze pojawiają się takie wpisy, jak: _ Wstydzę się za mój kraj _ czy _ Straciłam zaufanie do wymiaru sprawiedliwości _. Wypowiadają się jednak i tacy, który wyrok sądu w Sanford uważają za sprawiedliwy.

Proces Zimmermana śledzony był w Stanach Zjednoczonych z dużą uwagą bowiem skupiał w sobie jak w soczewce problemy rasowe, prawa do samoobrony i równego traktowania przez wymiar sprawiedliwości.

Zimmerman oskarżony był o zastrzelenie 26 lutego 2012 r., bez wyraźnego powodu, Trayvona Martina podczas pełnienia obowiązków ochotniczego ochroniarza osiedla w Sanford. Prokuratora zakwalifikowała jego czyn jako morderstwo drugiego stopnia.

Oskarżony, który jest białym Amerykaninem pochodzenia latynoskiego, twierdził, że 17-letni Martin zaatakował go i zmuszony był użyć broni w samoobronie.

Natomiast prokuratorzy utrzymywali, że Zimmerman gonił _ podejrzanie wyglądającego _ czarnoskórego nastolatka, który nie miał przy sobie broni i zastrzelił go bez wyraźnego powodu.

Ława przysięgłych złożona z sześciu kobiet (w tym jednej czarnoskórej) uznała Zimmermana za niewinnego i oczyściła go ze wszystkich zarzutów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabił nastolatka. Sąd: jest niewinny Proces śledzony był w Stanach Zjednoczonych z dużą uwagą bowiem skupiał w sobie jak w soczewce problemy rasowe, prawa do samoobrony i równego traktowania przez wymiar sprawiedliwości.
To było zabójstwo czy samoobrona? Przed sądem na Florydzie dobiega końca proces George'a Zimmermana, który w ubiegłym roku zastrzelił tam nieuzbrojonego czarnego 17-latka Trayvona Martina.
Twitter udostępnia dane użytkowników? Amerykański portal społecznościowy ustąpił pod naciskiem francuskich sądów oraz organizacji broniących praw człowieka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)