Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA krytykują tłumienie przez reżimy demokratycznych protestów

0
Podziel się:

Od Sudanu, poprzez Syrię i Birmę, po Majdan Niepodległości w Kijowie siły porządkowe muszą zostać rozliczone z nadużyć, które mogły popełnić, jeśli ich państwa chcą zapewnić swe przejście do demokracji - podkreślono w dokumencie wydanym przez USA.

USA krytykują tłumienie przez reżimy demokratycznych protestów
(PAP/EPA)

W raporcie o prawach człowieka na świecie USA skrytykowały dzisiaj rosnące użycie sił zbrojnych przez autorytarne rządy, by tłumić demokratyczne protesty. W części o Polsce zauważono, że zmalało zjawisko monitorowania połączeń telefonicznych przez rząd.

_ Autorytarne rządy na całym świecie wykorzystywały siły bezpieczeństwa w celu umocnienia swej władzy i wyeliminowania opozycji, narażając w dłuższej perspektywie stabilizację, bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy ich krajów _ - napisał Departament Stanu USA w raporcie dotyczącym stanu przestrzegania praw człowieka w 2013 r.

Od Sudanu, poprzez Syrię i Birmę, po Majdan Niepodległości w Kijowie siły porządkowe muszą zostać rozliczone z nadużyć, które mogły popełnić, jeśli ich państwa chcą zapewnić swe przejście do demokracji - podkreślono w dokumencie.

Raport mówi o represjach wobec społeczeństwa obywatelskiego w nowych i niestabilnych demokracjach, które powstały w następstwie arabskiej wiosny. Napiętnowany został zwłaszcza Egipt w związku z _ nadmiernym użyciem sił bezpieczeństwa, w tym mordowaniem i stosowaniem tortur _.

_ Na całym świecie miliony ludzi pozbawiane są wolności obywatelskich, prześladowane i nękane, uciszane za swe poglądy, poddawane torturom, nielegalnie przetrzymywane, zmuszane do pracy w trudnych warunkach, często przy braku jakiejkolwiek kontroli _ - czytamy w raporcie.

W części dotyczącej Polski rząd USA tak jak w latach poprzednich za największe problemy uznał _ nieskuteczne sądownictwo oraz długie procedury sądowe, co utrudnia wymierzanie sprawiedliwości _. Wypomniano też Polsce, że _ wzrosły incydenty ksenofobiczne i rasistowskie _, w tym przypadki przestępstw antysemickich, jak np. podpalenia. _ Lokalne organizacje pozarządowe odnotowały poprawę w ściganiu zbrodni na tle nienawiści, ale dochodzenia policyjne dotyczące aktów antysemickich oraz ksenofobicznych często nie doprowadziły do zatrzymania sprawców _ - czytamy w raporcie.

Inne problemy, na które zwraca uwagę raport, to _ złe traktowanie więźniów przez strażników _, _ obowiązkowa kastracja chemiczna niektórych sprawców przestępstw seksualnych _; _ czasem zbyt małe cele więzienne _ oraz _ zwlekanie z restytucją mienia prywatnego _.

Ponadto - dodaje raport - polskie _ prawo umożliwia organom ścigania szeroki dostęp do danych _. Niemniej USA zauważają, że _ monitorowanie przez rząd lokalizacji i rejestru połączeń telefonicznych spadło od poprzedniego roku _. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone wyrażały zaniepokojenie z powodu rosnącego zjawiska monitorowania przez organy rządowe połączeń telefonicznych (miejsca oraz między jakimi numerami rozmowa się odbywa) bez nadzoru sądowego.

Czytaj więcej w Money.pl
UE gotowa do wolnego handlu z Ukrainą Parlament Europejski przyjął dzisiaj rezolucję na temat sytuacji na Ukrainie.
Będzie spotkanie szefów dyplomacji UE i Rosji Catherine Ashton spotka się 6 marca z Siergiejem Ławrowem - podały w środę służby prasowe Ashton.
Ekspert: jest szansa dla Ukrainy bliżej Europy - _ Trzeba spokojnie się przyjrzeć rozwojowi sytuacji, mając nadzieję, że powstaje rząd, który poradzi sobie w tych skrajnie trudnych warunkach _ - uważa prezes Towarzystwa Ukraińskiego.
Ile miliardów pilnie potrzebuje Ukraina? Ukraina pilnie potrzebuje finansowego wsparcia z zagranicy na około 20-25 miliardów dolarów do końca 2014 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)