Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Konflikt CIA z senatorami

0
Podziel się:

Według tych źródeł agenci uzyskali nawet dostęp do sieci komputerowej wykorzystywanej przez senacką komisję.

USA: Konflikt CIA z senatorami
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEUTPtCd

W CIA trwa wewnętrzne śledztwo, by wyjaśnić skargi, że jej agenci dopuścili się nadużyć wobec senackiej komisji wywiadu, która opracowała raport na temat kontrowersyjnych przesłuchań, jakie CIA prowadziła w tajnych ośrodkach - informuje_ New York Times _.

Nowojorski dziennik pisze o _ walce _ między członkami senackiej komisji ds. wywiadu a Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA), u której źródeł leżą _ próby utrzymania w tajemnicy (przez CIA) szczegółów nieistniejącego już programu przesłuchań _; CIA stosowała ten program po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Najnowszą odsłoną konfliktu jest _ wewnętrzne śledztwo _ wszczęte przez inspektora generalnego CIA, _ po części w odpowiedzi na skargi członków Kongresu, że pracownicy CIA w sposób nieodpowiedni monitorowali pracę członków administracji senackiej komisji wywiadu _ - donosi _ NYT _, powołując się na źródła rządowe. Według tych źródeł agenci CIA uzyskali nawet dostęp do sieci komputerowej wykorzystywanej przez senacką komisję.

bEUTPtCf

_ NYT _ cytuje list wysłany do prezydenta Baracka Obamy przez demokratycznego senatora Marka Udalla, w którym poskarżył się na _ bezprecedensowe _ działania CIA przeciw komisji.

Senacka komisja wywiadu spędziła kilka lat pracując na raportem, by ocenić program przesłuchań prowadzonych przez CIA w tajnych zagranicznych ośrodkach z wykorzystaniem tak kontrowersyjnych praktyk, jak podtapianie czy pozbawianie przesłuchiwanego snu. Według _ NYT _ pracownikom komisji udało się nawet uzyskać _ nieupoważniony dostęp do dokumentów CIA _.

Raport został ukończony i przyjęty przy sprzeciwie Republikanów przez senacką komisję wywiadu w grudniu 2012 roku. Liczący 6 tys. stron dokument wciąż ma klauzulę tajności. Ale jak zaznacza _ NYT _, potwierdzając to, co wcześniej pisał już _ Washington Post _, senatorzy podważyli w raporcie wcześniejsze twierdzenia przedstawicieli CIA, w których zapewniali Kongres i Biały Dom o skuteczności brutalnych metod przesłuchań.

Wciąż trwają negocjacje z CIA, czy i kiedy raport lub przynajmniej jego część będzie można opublikować. Jak pisze _ NYT _, w reakcji na raport Senatu dyrektor CIA John Brennan przysłał senatorom w czerwcu ubiegłego roku liczącą 122 stron odpowiedź, w której zakwestionował zawarte w senackim raporcie fakty i wnioski. W grudniu konflikt między CIA a senatorami komisji wywiadu się zaostrzył, gdy senator Udall ujawnił, że komisja wie o istnieniu _ wewnętrznego _ dokumentu CIA, który jest _ zgodny _ z jej raportem, _ a sprzeczny z oficjalną odpowiedzią CIA na raport komisji _.

bEUTPtCl

Barack Obama zakończył program kontrowersyjnych przesłuchań CIA w 2009 roku, natychmiast po objęciu urzędu prezydenta.

Organizacja Human Rights Watch już w listopadzie 2005 r. napisała, że jedno z tajnych więzień CIA znajdowało się w Polsce. W styczniu tego roku dziennik _ Washington Post _ doniósł, powołując się na anonimowe źródła, że polski wywiad dostał na początku 2003 roku od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom ośrodka w Starych Kiejkutach. Według gazety ośrodek ten stał się _ prawdopodobnie najważniejszym spośród tajnych więzień _, w których CIA za pomocą uznanych za tortury technik przesłuchiwała podejrzanych o terroryzm.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski: Więzienia CIA to sprawa USA Mogło w nich co najwyżej dochodzić do łamania amerykańskiego prawa - twierdzi były prezydent.
McCain ujawnia: "CIA oszukała Kongres" Szef irańskiego MSZ zaprzeczył, by Amerykanina przetrzymywały władze Iranu.
Amerykańskie drony zabiły 400 cywilów! Dokument, sporządzony został przez specjalnego sprawozdawcę ONZ do spraw praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona
bEUTPtCG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)