Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA i Pakistan podejmą rozmowy na temat bezpieczeństwa

0
Podziel się

Pakistańsko-amerykańskie rozmowy na wysokim szczeblu na temat bezpieczeństwa pozostają w impasie od jesieni 2011 r. po omyłkowym ataku śmigłowców NATO na pakistański posterunek.

USA i Pakistan podejmą rozmowy na temat bezpieczeństwa
(PAP/EPA)
bEiuVkXp

Przebywający z wizytą w Pakistanie sekretarz stanu USA John Kerry i jego pakistański odpowiednik Sartaj Aziz poinformowali dziś, że oba kraje wznowią rozmowy na temat kwestii bezpieczeństwa. Kerry spotkał się też z premierem Nawazem Sharifem.

Na konferencji prasowej po rozmowach z przedstawicielami pakistańskich władz szef amerykańskiej dyplomacji zaprosił premiera Sharifa do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem Barackiem Obamą.

Pakistańsko-amerykańskie rozmowy na wysokim szczeblu na temat bezpieczeństwa pozostają w impasie od jesieni 2011 r. po omyłkowym ataku śmigłowców NATO na pakistański posterunek. Wówczas zginęło 24 pakistańskich żołnierzy.

bEiuVkXr

Agencja Associated Press zauważa, że podjęcie na nowo tzw. strategicznego dialogu może oznaczać, iż stosunki między USA i Pakistanem nieco poprawiły się od tamtego czasu.

Wciąż jednak sporną kwestią pozostają ataki amerykańskich samolotów bezzałogowych, tzw. dronów, i działania Islamabadu w celu rozmontowania kryjówek ekstremistów islamskich na swoim terytorium. Szef pakistańskiej dyplomacji ocenił dziś, że _ ataki dronów przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych _.

Sam Obama podkreślił niedawno, że naloty dronów są zgodne z prawem, ponieważ Ameryka, od zamachów 11 września 2001 r. jest w stanie wojny z Al-Kaidą i grupami z nią związanymi.

Ostatnie napięcia na linii Islamabad-Waszyngton miały też źródło w akcji Amerykanów z 2 maja 2011 r. w Abbottabadzie prowadzącej do zabicia Osamy bin Ladena, której nie konsultowano z Islamabadem i którą wielu Pakistańczyków uważa za naruszenie suwerenności ich kraju.

bEiuVkXx

John Kerry odniósł się również do paktu bezpieczeństwa z Afganistanem, którego celem jest określenie zasad amerykańskiej obecności wojskowej w tym kraju w nadchodzących latach. _ Robimy postępy (...). Osobiście mam nadzieję, że wypracujemy porozumienie _ - oświadczył sekretarz stanu USA.

Negocjacje w sprawie paktu bezpieczeństwa rozpoczęły się w tym roku. 19 czerwca prezydent Afganistanu Hamid Karzaj postanowił zawiesić rozmowy z USA na temat tego paktu, oskarżając Waszyngton o _ niespójne oświadczenia i działania _ dotyczące rozmów pokojowych z talibami.

Czytaj więcej w Money.pl
Wykradł najbardziej poufne dane z USA? Amerykański rząd uważa, że Edward Snowden nie miał dostępu do danych dotyczących programów inwigilacji prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.
Żona sekretarza Johna Kerry'ego w szpitalu John Kerry towarzyszy żonie i prawdopodobnie zrezygnuje z uczestnictwa w zaplanowanych na ten tydzień negocjacjach z wysokiej rangi przedstawicielami władz Chin.
Atak dronu w Pakistanie. 17 osób nie żyje Dwa pociski rakietowe spadły na dom niedaleko targowiska w Miranszah, głównym mieście Północnego Waziristanu. Obszar ten uważany jest za bastion talibów i innych grup islamistycznych powiązanych z Al-Kaidą.
bEiuVkXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)