Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA apelują o osądzenie winnych morderstwa Anny Politkowskiej

0
Podziel się:

Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.

USA apelują o osądzenie winnych morderstwa Anny Politkowskiej
(DasBlaueSofa/CC/Flickr)

W siódmą rocznicę tragicznej śmierci Anny Politkowskiej Departament Stanu USA wydał dziś oświadczenie, w którym wezwał do zdwojenia wysiłków na rzecz znalezienia i osądzenia osób odpowiedzialnych za morderstwo rosyjskiej dziennikarki.

_ Siedem lat po tym jak znana dziennikarka Anna Politkowska została zastrzelona w budynku, gdzie mieszkała, osoby, które były "mózgiem" tej zbrodni nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności _ - brzmi wydane wczoraj przed Departament Stanu USA oświadczenie podpisane przez zastępczynię rzecznika prasowego Marie Harf.

W oświadczeniu stwierdza się, że skazanie na 11 lat w grudniu ub. r. byłego policjanta za udział w zbrodni było pozytywnym, ale niewystarczającym krokiem. _ Trwający proces pięciu innych podejrzanych wciąż nie ujawnił, kto był zleceniodawcą tej okrutnej zbrodni. Wzywamy do zdwojenia wysiłków w celu zidentyfikowania i osądzenia wszystkich osób odpowiedzialnych za morderstwo pani Politkowskiej _ - napisała Harf.

Zamordowana 7 października 2006 r. Politkowska była dziennikarką opozycyjnej _ Nowej Gaziety _, a także obrończynią praw człowieka i autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina.

O zorganizowanie zabójstwa dziennikarki oskarżono biznesmena z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa. Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej utworzył on w tym celu grupę przestępczą, w której skład weszli - również pochodzący z Czeczenii - bracia Machmudowowie: Ibrahim, Dżabrail i Rustam, a także byli oficerowie milicji Siergiej Chadżikurbanow i Dmitrij Pawluczenkow. Za bezpośredniego sprawcę morderstwa uznano Rustama Machmudowa.

Proces pięciu z nich - Gajtukajewa, braci Machmudowów i Chadżikurbanowa - od 24 lipca trwa przed Moskiewskim Sądem Miejskim. Jest to już drugi proces w tej sprawie. W poprzednim, który toczył się w latach 2008-2009, oskarżonych uniewinniono na mocy werdyktu ławy przysięgłych. We wrześniu 2009 r. Sąd Najwyższy nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki.

Szósty z domniemanych zabójców - Pawluczenkow, który przyznał się do winy i zobowiązał się do współpracy podczas śledztwa, zawierając stosowny układ z Prokuraturą Generalną FR, w grudniu 2012 r. został już skazany na 11 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Sąd uznał go za współorganizatora zbrodni.

Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.
Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)