Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Wiodące media nie zamieściły karykatur Mahometa

0
Podziel się:

Karykatury proroka udostępniły jedynie internetowe portale informacyjne Daily Beast i Slate.

USA: Wiodące media nie zamieściły karykatur Mahometa
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bFeWYNLp

Większość wiodących mediów USA powstrzymała się przed opublikowaniem karykatur Mahometa, zamieszczonych wcześniej we francuskim tygodniku satyrycznym _ Charlie Hebdo _, którego redakcję zaatakowali w środę terroryści, zabijając 12 osób.

Karykatury te udostępniły internetowe portale informacyjne Daily Beast i Slate, ale nie dominujące na amerykańskim rynku media jak dzienniki _ New York Times _ i _ Wall Stret Journal _ czy agencja prasowa Associated Press i amerykańska filia agencji Reuters. Niektóre z nich zaznaczyły, że na mocy własnych wytycznych są zobowiązane unikać publikowania obrazów lub innych materiałów, których intencją jest atakowanie wrażliwości religijnej.

_ Po dokładnym rozważeniu sprawy kierownictwo redakcji zadecydowało, że opisanie wspomnianych karykatur zapewni czytelnikom wystarczające informacje dla zrozumienia relacjonowanego dziś tematu _ - napisała w rozesłanym pocztą elektroniczną komunikacie Danielle Rhoades, rzeczniczka spółki wydającej _ New York Timesa _.

bFeWYNLr

Z kolei redaktor dziennika _ Philadelphia Inquirer _ Bill Marimow powiedział Reuterowi: _ W żadnym razie nie będziemy rozpowszechniać karykatur. Pomysł nieuzasadnionego obrażania dziesiątków milionów muzułmanów zamiast opisania czegoś słowami nie byłby trafny _.

Od przedstawicieli amerykańskiej filii Reutera oraz portali informacyjnych Slate i Daily Beast nie udało się na razie uzyskać komentarzy w tej sprawie. Rzecznik Associated Press Paul Colford powiedział Reuterowi, że od dawna polityką jego agencji jest unikanie wykorzystywania prowokacyjnych obrazów.

W czwartkowym wydaniu _ Wall Street Journal _ zamieszczono kilka karykatur z _ Charlie Hebdo _, w tym takie które wyśmiewają islam i inne główne religie, ale żaden z tych obrazów nie przedstawia Mahometa. _ Nasz zespół informacji globalnej zajmuje się zbieraniem i publikowaniem wiadomości oraz wyjaśnianiem ich kontekstu i będziemy to czynić nadal, mimo najnowszych straszliwych wydarzeń, potwierdzając przy tym każdego dnia nasze przywiązanie do naczelnych wartości wolności prasy _ - głosi rozesłane pocztą elektroniczną oświadczenie redaktora naczelnego _ WSJ _ Gerarda Bakera.

Agencja AP poinformowała, że wycofała ze swego serwisu wykonane w 2012 roku zdjęcie zabitego w środowym zamachu redaktora _ Charlie Hebdo _ Stephane'a Charbonniera, gdyż na trzymanym przez niego w ręku egzemplarzu tygodnika widoczna jest karykatura Mahometa. Na dokonanym w trakcie paryskiego zamachu nagraniu wideo zarejestrowano, jak jeden z terrorystów wykrzykuje: _ Zabiliśmy Charlie Hebdo. Pomściliśmy proroka Mahometa _.

bFeWYNLx
Czytaj więcej w Money.pl
Najostrzejsze okładki Charlie Hebdo: Papież, muzułmanie i... Polański Francuski tygodnik od lat szokował okładkami, na których krytykował nie tylko wyznawców największych religii na świecie. Ostra krytyka spotykała papieży, ale również.... Michaela Jacksona i Bin Ladena.
Masowo publikują karykatury Mahometa Na znak solidarności z redakcją zaatakowanego francuskiego tygodnika _ Charlie Hebdo _ szereg niemieckich gazet zamieściło karykatury proroka Mahometa i inne rysunki krytyczne wobec islamu.
Trwa obława na morderców z Paryża. Zamieszki w całym kraju Najmłodszy z domniemanych sprawców masakry w redakcji _ Charlie Hebdo _, oddał się w ręce policji.
bFeWYNLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)