Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Dick Cheney broni brutalnych tortur

0
Podziel się:

- Nie widzę problemu w ostrzejszych przesłuchaniach o ile pomagają w osiągnięciu celu - powiedział polityk.

USA: Dick Cheney broni brutalnych tortur
(David Bohrer/public domain/whitehouse.gov)

Były wiceprezydent USA Dick Cheney broni brutalnych metod przesłuchań podczas wojny z terroryzmem. Cheney przekonuje, że CIA musiała podjąć takie działania by uchronić Amerykę przed kolejnym atakiem.

Były wiceprezydent protestuje przeciwko określaniu metod stosowanych przez CIA mianem tortur. _ Torturami można nazwać to co zrobili terroryści z al-Kaidy zabijając 3 tysiące Amerykanów _ - podkreśla były wiceprezydent.

_ - Nie widzę problemu w ostrzejszych przesłuchaniach o ile pomagają w osiągnięciu celu jakim jest ukaranie odpowiedzialnych za ataki z 11 września i zapobieżenie kolejnemu atakowi na Stany Zjednoczone _ - mówił Dick Cheney w wywiadzie dla telewizji NBC.

Przekonywał też, że brutalne metody przesłuchań przyniosły cenne informacje na temat terrorystów. _ To było skuteczne. Mamy na to dowody przez ostatnich 13 lat. Gdyby trzeba było zrobiłbym to raz jeszcze _.

Twierdzenia Dicka Cheneya są jednak sprzeczne z zawartością senackiego raportu na temat torturowania więźniów przez CIA.

Z dokumentu wynika, że brutalne metody przesłuchań nie przyniosła żadnych użytecznych informacji amerykańskim służbom specjalnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Sensacyjne oświadczenie szefa CIA - _ Al- Kaida chciała uderzyć jeszcze raz _ - mówi John Brennan, odpowiadając na raport w sprawie tortur.
Autorytet USA podkopany. Obama się martwi Rzecznik Białego Domu powiedział, że nawet jeśli dzięki brutalnym metodom przesłuchań udało się zdobyć jakiś użyteczny materiał wywiadowczy, to i tak nigdy nie powinny one mieć miejsca, bo zaszkodziło to wizerunkowi USA.
Raport Senatu USA: CIA brutalna i nieskuteczna - _ Może nigdy nie być dobrej pory na publikację tego raportu _ - stwierdziła szefowa senackiej komisji ds. wywiadu Dianne Feinstein.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)