Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Urzędnik zapłaci za błąd. Nawet roczną pensję

Nowe przepisy spotykają się i zadowoleniem, i z obawami ekspertów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Za błędną decyzję bądź zaniechanie rażąco naruszające prawo urzędnik poniesie karę finansową w wysokości nawet 12 jego pensji - przewiduje ustawa, która weszła w życie we wtorek. Nowe przepisy spotykają się i zadowoleniem, i z obawami ekspertów.

Zgodnie z ustawą, jeżeli dana instytucja będzie musiała wypłacić odszkodowanie za błędną decyzję swojego urzędnika, podjętą z rażącym naruszeniem prawa, urzędnik ten poniesie za to odpowiedzialność majątkową.

W myśl nowych przepisów, do odpowiedzialności będą pociągani ci urzędnicy, którzy swoim działaniem lub zaniechaniem rażąco naruszą prawo, powodując powstanie szkód u obywateli lub przedsiębiorców.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha powiedział, że o ustawa może spowodować wydłużenie czasu oczekiwania na decyzję urzędniczą.

Ustawę w lutym podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

_ - Ustawa jest zamiast ustawy deregulacyjnej; niestety, nie zmniejsza liczby przepisów, które są ze sobą w jawnej kolizji i urzędnicy nie są w stanie podjąć decyzji na podstawie wykluczających się i wewnętrznie sprzecznych ze sobą przepisów _ - powiedział.

Jego zdaniem, jeżeli dzisiaj obywatele bardzo często sięgają do przepisów i skarżą się na bezczynność administracji, to w momencie, kiedy wchodzi w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników, czas podejmowania decyzji w Polsce się wydłuży.

_ - Za niewydanie decyzji urzędnik nie odpowie materialnie, ale za wydanie błędnej decyzji już będzie odpowiadał. Czyli racjonalnie postępujący urzędnik będzie analizował podejmowanie decyzji w systemie, który jest ze sobą wzajemnie sprzeczny. Efektem będzie wydłużenie czasu uzyskiwania decyzji w Polsce _ - podkreślił.

W ocenie Jeremiego Mordasewicza z PKPP Lewiatan dobrze się stało, że ustawa weszła w życie. "To była bardzo kontrowersyjna ustawa, ale dobrze, że weszła w życie i wreszcie skończymy ze spekulacjami. Gdyby w przyszłości okazało się, że ta ustawa się nie sprawdza, to będzie można z niej zrezygnować.

Nowe przepisy stosować się będzie do działań i zaniechań funkcjonariuszy publicznych, do których dojdzie począwszy od dnia wejścia w życie ustawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowe;przepisy;maja;zdyscyplinowac;urzednikow,42,0,810282.html) Nowe przepisy mają zdyscyplinować urzędników Zmiany w prawie mają przyspieszyć postępowania w urzędach administracji publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bat;na;urzednikow;zaplaca;za;bledy,187,0,763835.html) Bat na urzędników? Zapłacą za błędy Za błędną decyzję urzędnik poniesie karę finansową w wysokości nawet 12 jego pensji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;chca;skuteczniej;karac;urzedy;za;bezczynnosc,129,0,641921.html) Posłowie chcą skuteczniej karać urzędy za bezczynność Sądy mogłyby szybciej nakładać grzywny za opieszałość.
Tagi: odpowiedzialność urzędników, urzędnik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz