Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Urlopy macierzyńskie w Polsce. Taki pomysł ma rząd

0
Podziel się

Minister Kosiniak-Kamysz podkreśla, że na wspieranie rodziny trzeba patrzeć jak na inwestycję.

Urlopy macierzyńskie w Polsce. Taki pomysł ma rząd
(Adam Guz/Reporter)
bEsfcdwB

*Jeszcze w tym tygodniu pojawi się projekt ustawy dotyczącej wydłużenia urlopów rodzicielskich. Zapewnił o tym na antenie Jedynki minister Władysław Kosiniak-Kamysz (na zdjęciu). *Szef resortu pracy i polityki socjalnej mówi, że w czwartek zostaną też przedstawione szczegółowe wyliczenia kosztów wprowadzenia dłuższych urlopów. Wtedy też, na specjalnie zwołanym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się także innymi projektami dotyczącymi przepisów o ochronie rodziny w _ kontekście rodzicielstwa _.

Minister Kosiniak-Kamysz podkreśla, że na wspieranie rodziny trzeba patrzeć jak na inwestycję, nawet jeśli wydłużone urlopy macierzyńskie spowodują, że kobiety będą przez kilka lat poza rynkiem pracy:

- _ Jeżeli się będą rodzić dzieci i jeżeli raz zajdzie kobieta w ciążę, potem drugi raz, to naprawdę na tym nie stracimy, a wręcz zyskamy. Polityka prorodzinna wymaga określonego wsparcia i wymaga także określonego wsparcia od państwa. My takie proponujemy _ - twierdzi Kosiniak-Kamysz.

bEsfcdwD

Zgodnie z zapowiedziami, maksymalny wymiar urlopu dla rodziców wynosiłby rok. Jeśli rodzice zdecydują się skorzystać z rocznego urlopu, to otrzymają zasiłek macierzyński w wysokości 80 procent dotychczasowego wynagrodzenia. Kto się zdecyduje na półroczny urlop, dostanie 100 procent świadczenia.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 24 tygodnie. Matka może wrócić do pracy po 14 tygodniach, przekazując pozostała część urlopu ojcu. Rodzice otrzymują wówczas zasiłek w wysokości stu procent wynagrodzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister obiecuje młodym matkom. Duże środki? Duża część rezerwy finansowej w dyspozycji ministra pracy w 2013 r. będzie przeznaczona na aktywizację zawodową kobiet wracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Pomysły premiera dobre, ale nie do wykonania Donald Tusk zapowiedział wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Jak to przełoży się na trudną sytuację w rodzinach?
Ruch Palikota chce wydłużenia urlopów Według autorów propozycji nowelizacja ma sprzyjać łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym.
bEsfcdxe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)