Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urlop macierzyński
18.03.2013 17:02

Urlopy macierzyńskie. Kosiniak-Kamysz: Ustawa w kwietniu w Sejmie

Szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że projekt ustawy dotyczącej wydłużenia urlopów macierzyńskich może trafić do parlamentu w kwietniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matloch/Reporter)

Szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że projekt ustawy dotyczącej wydłużenia urlopów macierzyńskich może trafić do parlamentu w kwietniu. Minister powiedział, że w tym tygodniu chciałby przesłać projekt na komitet stały Rady Ministrów.

W projekcie nowelizacji kodeksu pracy MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym dowolnie mogą dzielić się ojciec i matka. Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie.

Przepisy wydłużające urlop macierzyński do roku mają objąć nie tylko rodziców dzieci urodzonych po ich wejściu w życie (planowo 1 września), ale także osoby, które będą wtedy na urlopach. Ponieważ do dłuższych urlopów będą mieli prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca, wywołało to protesty rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale. W poniedziałek minister odniósł się do postulatów ruchu _ Matek Pierwszego Kwartału . _

_ - Zdarzały się wydłużenia urlopu macierzyńskiego, które następowały w grudniu i nie obejmowały całego rocznika. To nie jest praktyką, że nowe przepisy obejmują cały rocznik, chyba że jakieś rozwiązanie wchodzi w życie od 1 stycznia. Ale czy lepiej by było, gdyby ta ustawa weszła w życie 1 stycznia 2014 r.? _ - pytał minister.

Przypomniał, że gdy premier Donald Tusk zapowiedział wydłużenie urlopów w swoim expose, mówił o drugiej połowie roku. _ - Potem padł termin 1 września i początkowo myśleliśmy, że obejmie wszystkie dzieci urodzone po 1 września, bo tak jest w Polsce większość ustaw konstruowanych, że obejmują to, co ma miejsce po ich wejściu w życie. Chcąc być jak najbardziej otwarci, zaproponowaliśmy taką wersję ustawy, która obejmie i rodziców będących w momencie jej wejścia w życie nawet na ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego. - Teraz widać, że nigdy nie da się uszczęśliwić wszystkich _ - mówił Kosiniak-Kamysz.

Według Kosiniaka-Kamysza projekt ustawy może trafić do Sejmu w kwietniu. _ - W tym tygodniu chciałbym przesłać projekt na komitet stały Rady Ministrów. Jak komitet stały się nim zajmie, rekomenduje go Radzie Ministrów, trafi na posiedzenie rządu i myślę, że w trybie szybkim do parlamentu. Termin wejścia z życie 1 września nie jest zagrożony, ponieważ mamy jeszcze te kilka miesięcy pracy w parlamencie _ - powiedział.

Szef MPiPS podkreślił, że w jego odczuciu rząd _ poszedł najszerzej, jak to tylko było możliwe, chcąc wprowadzić te rozwiązania jak najszybciej _. _ - Myślę, że ważne jest, że one wchodzą w tym roku, ważne, że obejmują znaczącą część dzieci urodzonych w tym roku. Ale zawsze ktoś będzie pokrzywdzony _ - tłumaczył. Zaznaczył, że objęcie nowymi przepisami dzieci urodzonych w pierwszym kwartale kosztowałoby pół miliarda.

Czytaj więcej w Money.pl
Pacjentki walczą dziś z czasem. Oto powód Przyszłe mamy chcą opóźnić porody, bo gdy urodzą po północy będą miały roczny, płatny urlop na opiekę nad dzieckiem.
"Matki I kwartału" ucierpią, bo brak 0,5 mld zł Wszyscy, którzy 1 września będą na urlopie macierzyńskim, będą mogli skorzystać z jego wydłużenia.
Tagi: urlop macierzyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz