Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Urlop ojcowski będzie dłuższy? Tak chce Palikot

0
Podziel się:

Według autorów propozycji nowelizacja ma sprzyjać łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Urlop ojcowski będzie dłuższy? Tak chce Palikot
(Jan BIELECKI/East News)
bEDbZynF

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlop ojcowski z dwóch do ośmiu tygodni trafił w czwartek do dalszych prac w sejmowej podkomisji. Nowelizację dotyczącą tej kwestii zaproponował w czerwcu Ruch Palikota.

W końcu września za dalszymi pracami nad projektem opowiedziały się wszystkie kluby poselskie i propozycja została skierowana do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Podczas czwartkowego posiedzenia komisja zdecydowała, że projektem będzie zajmowała się podkomisja stała do spraw Kodeksu pracy i Kodeksu postępowania administracyjnego.

Kierujący pracami tej podkomisji Stanisław Szwed (PiS) poinformował, że prace nad projektem będą kontynuowane dopiero po otrzymaniu stanowiska rządu odnoszącego się do proponowanej zmiany. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stanowisko takie będzie omawiane - najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu - na Komitecie Stałym Rady Ministrów.

bEDbZynH

Według autorów propozycji nowelizacja ma sprzyjać _ łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym _. _ Wprowadzenie wydłużonego urlopu ojcowskiego ma ułatwić matce dziecka wcześniejszy powrót do pracy przy jednoczesnym umacnianiu więzi rodzicielskich dziecka z drugim rodzicem _ - głosi uzasadnienie projektu. Dodano w nim, że celem nowelizacji jest też _ bardziej wyrównany podział obowiązków rodzinnych pomiędzy oboje rodziców _.

We wszystkich przypadkach wykorzystywania przez ojca urlopu ojcowskiego przysługują mu podobne przywileje, jak przebywającej na urlopie macierzyńskim matce - jest prawnie chroniony przed wypowiedzeniem bądź rozwiązaniem stosunku pracy podczas swojej nieobecności i po powrocie. Zgodnie z projektowaną nowelizacją prawo do wydłużonego urlopu ojcowskiego przysługiwałoby również ojcom adoptującym dziecko, o ile nie ukończyło ono siódmego roku życia.

Wykorzystanie urlopu ojcowskiego nie mogłoby jednak następować w tym samym czasie co macierzyńskiego. Urlop mógłby być podzielony przez ojca na dwie części, przy czym jedna z tych części nie mogłaby być krótsza niż dwa tygodnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kodeks pracy bardziej przyjazny rodzicom Nowe przepisy dały rodzicom dodatkowe uprawnienia. Oprócz podstawowego urlopu (który w zależności od liczby urodzonych dzieci wynosi 20, 31, 33 lub 35 tygodni), pracownicy otrzymali także możliwość skorzystania z dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego.
W Norwegii urlop ojcowski trwa aż 14 tygodni Rząd Norwegii o dwa tygodnie wydłuży pełnopłatny urlop rodzicielski.
Urlop ojcowski będzie trwał 2 miesiące? Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu wydłużającego urlop ojcowski.
bEDbZyoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)