Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrole nik
24.10.2013 06:37

Uprawnienia NIK nie będą rozszerzone

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt Solidarnej Polski, dający NIK uprawnienia do prowadzenia śledztw w wykrytych podczas kontroli wykroczeniach czy przestępstwach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

O odrzucenie zmian wniosły kluby Platformy Obywatelskiej i Twojego Ruchu.

Projekt omawiano na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Wczoraj w bloku głosowań za jego odrzuceniem opowiedziało się 291 posłów, 146 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

Obecnie NIK może jedynie zawiadomić organy ścigania o wykryciu wykroczeń lub przestępstw. Solidarna Polska chciała, by inspektorzy, którzy zebrali dowody podczas kontroli, mogli prowadzić postępowania w sprawach o wykroczenia i przestępstwa karne na takich zasadach, jak robi to policja. Izba miała uzyskać uprawnienia śledcze i wyjaśniające jedynie w sprawach wykrytych w trakcie swoich kontroli. NIK miała mieć takie uprawnienie, a nie być do tego zobligowana. W zamyśle klubu zmiany miały poprawić skuteczność śledczą wobec wyników kontroli NIK.

Kluby PO, Twojego Ruchu i SLD negatywnie odniosły się do zaproponowanych rozwiązań. PiS i PSL również krytykowały zapisy, ale deklarowały, że są gotowe zająć się nimi podczas dalszych prac. W ocenie posłów właściwym wyjściem mogłoby być usprawnienie relacji pomiędzy NIK a organami ścigania.

Przeciwnicy zmian uważają, że projekt był niekonstytucyjny - brak w konstytucji podstaw prawnych, by dać NIK dodatkowe uprawnienia, a połączenie funkcji kontrolnych z dochodzeniowo-śledczymi wpłynęłoby negatywnie na podstawową działalność Izby - kontrolną - przekonywał w imieniu rządu wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

W debacie posłowie podkreślali, że cel odrzuconego w środę projektu zrealizuje niebawem wchodząca w życie wcześniejsza zmiana pozwalająca NIK wnosić odwołania w razie niepodjęcia śledztwa na wniosek Izby.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK wejdzie do zarządu światowej organizacji Stanie się to na rozpoczynającym się właśnie w Pekinie XXI kongresie INTOSAI - podała NIK.
NIK skontroluje inwestycje w farmy wiatrowe Kontrole zaplanowano w regionach, w których jest najwięcej takich inwestycji. Są to województwa: dolnośląskie, lubuskie, łódzkie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
PO i Twój Ruch razem przeciw wzmocnieniu NIK Partie chcą odrzucenia projektu SP dającego NIK uprawnienia do prowadzenia śledztw w wykrytych podczas kontroli wykroczeniach czy przestępstwach.
Tagi: kontrole nik, nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz