Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
skok
06.03.2015 14:51

Upadek SKOK Wołomin. Nowe zarzuty dla byłego szefostwa

W toczącym się śledztwie zebrano materiały potwierdzające następne nielegalnie udzielone pożyczki na szkodę kasy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

Prokuratura poszerzyła listę zarzutów wobec byłego prezesa SKOK Wołomin Mariusza G. i byłego wiceprezesa Mateusza G., podejrzanych o działanie na szkodę tej kasy i przynależności do grupy przestępczej, która wyłudzała z niej pożyczki - poinformował w piątek zastępca Prokuratora Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, Roman Witkowski.

Witkowski wyjaśnił, że w toczącym się śledztwie zebrano materiały potwierdzające następne nielegalnie udzielone pożyczki na szkodę SKOK Wołomin.

_ - Obecnie jest już mowa o pożyczkach opiewających na łączną kwotę ok. 480 mln zł. W październiku ub. roku, kiedy obaj podejrzani trafili do aresztu, było to ok. 300 mln zł _ - powiedział Witkowski.

O wydłużeniu listy zarzutów w tej sprawie poinformował w piątek portal RMF24. Śledztwo dot. działania na szkodę SKOK Wołomin zostało wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. w maju 2013 roku, po tym jak podczas innego postępowania dot. wyłudzenia kredytów z gorzowskiego oddziału PKO ustalono, że wielomilionowe kredyty na podstawie nierzetelnej dokumentacji wyłudzano także ze SKOK Wołomin.

Z ustaleń śledczych wynika, że za wiedzą osób z kierownictwa SKOK Wołomin, podstawione osoby przedkładały podrobione zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków oraz akty notarialne stanowiące zabezpieczenie pożyczek i kredytów na nieruchomościach o znacznie zawyżonej wartości.

To pozwalało uzyskiwać wysokie kredyty i pożyczki. Pierwsze z zaciąganych kredytów były spłacane, a następne były już spłacane kolejnymi, zaciąganymi nielegalnie kredytami - wynika z ustaleń śledztwa.

W kwietniu ub. roku gorzowski sąd aresztował wiceprezes SKOK Wołomin Joannę P. i mężczyznę związanego z tą instytucją Piotra P. Joanna P. usłyszała zarzut działania na szkodę firmy, natomiast Piotr P. zarzut udziału w wyłudzaniu kredytów. Obojgu zarzucono też udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Piotr P. dodatkowo jest podejrzany o kierowanie grupą i zlecenie pobicia wiceszefa KNF. Witkowski wyjaśnił, że miało ono związek z kontrolami prowadzonymi przez komisję w SKOK Wołomin.

Joanna P. została zwolniona z aresztu w listopadzie 2014 r. Wpłaciła poręcznie majątkowe w wys. 100 tys. zł i została objęta dozorem policji.

_ - Podejrzana złożyła wyjaśnienia korespondujące z dokonanymi w śledztwie ustaleniami, co stało się podstawą do złagodzenia środka zapobiegawczego _ - dodał Witkowski.

Piotr P. nadal przebywa w areszcie i nie przyznaje się do winy. 48-letni Mariusz G. i 36-letni Mateusz G. (b. prezes i b. wiceprezes SKOK Wołomin) trafili do aresztu w październiku zeszłego roku.

Mężczyznom zarzucono działanie na szkodę SKOK Wołomin oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej w latach 2009-14, której celem było uzyskiwanie pożyczek i kredytów z tej kasy przez podstawione osoby. Byli prezesi nie przyznają się do winy i zaprzeczają, aby brali udział w procederze.

Dotychczas w śledztwie prowadzonym w Gorzowie Wlkp. zarzuty przedstawiono 49 osobom. Drugie śledztwo dotyczące działania na szkodę SKOK Wołomin prowadzi Prokuratura Warszawa - Praga, która zajmuje się częścią osób, na które wyłudzano pożyczki.

Większości podejrzanych w opisanych sprawach grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/m196737.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/spadkobiercy-beda-mieli-latwiejszy-dostep-do,59,0,1721403.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Walka o 8 mld zł. Każdy może dostać część z nich Według banków, projekt spowoduje nałożenie na nie dodatkowych kosztów, które będą musiały przerzucić na klientów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m335111.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/skok-w-polsce-sytuacja-w-sektorze-nadal,171,0,1717419.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Straty w SKOK-ach przekroczyły 125 mln Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak przekonuje, że upadek dwóch kas nie był _ procesem, który narastał _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m328724.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/kasie-krajowej-skok-nie-podoba-sie-rzadowy,85,0,1714005.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) SKOK-i nie chcą łączenia ich z bankami Zdaniem Kasy Krajowej SKOK, dopuszczane przez projekt połączenie spółdzielczych kas z bankami jest wątpliwe z punku widzenia prawnego.
Tagi: skok, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz