Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 12:44

UOKiK sprawdzi Izbę Notarialną w Warszawie

- Prezes urzędu może wydać decyzję, w której ukarze Izbę do dziesięciu procent ubiegłorocznego przychodu - wyjaśnia rzeczniczka UOKiK-u.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

UOKiK podejrzewa, że Izba naruszyła prawo antymonopolowe i wszczął przeciwko niej postępowanie.

Rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch wyjaśnia, że postępowanie Izby Notarialnej mogło ograniczać możliwość rywalizacji pomiędzy zrzeszonymi w niej przedstawicielami zawodu.

- _ Ze wstępnej analizy wynika, że przedstawiciele Izby ograniczali, a wręcz zakazywali udziału w przetargach na usługi notarialne swoim członkom. Tego typu praktyka może być uznana za praktykę niedozwoloną i ograniczającą konkurencję _ - mówi Cieloch.

Taka praktyka mogła pozbawiać zamawiających możliwości wyboru najtańszych usług i utrudniać oszczędne wydawanie publicznych pieniędzy - podkreśla UOKiK. Jeśli wątpliwości się potwierdzą, Urząd może nałożyć na Izbę karę finansową - dodaje Małgorzata Cieloch.

- _ Prezes urzędu może wydać decyzję, w której ukarze Izbę do dziesięciu procent ubiegłorocznego przychodu _ - wyjaśnia. Podstawą postępowania są informacje zgromadzone przez UOKik między innymi podczas przeprowadzonej w Izbie kontroli z przeszukaniem.

Urząd przypomina, że w 2004 roku Sąd Najwyższy uznał, że notariusz jest uprawniony do udziału w przetargach publicznych. Uchylił tym samym uchwałę Krajowej Rady Notarialnej, zakazującej przedstawicielom zawodu ubiegania się o zamówienia publiczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Słona kara dla operatora za "złe praktyki" Praktyki stosowane przez firmę utrudniały odstąpienie konsumenta od zawartej umowy.
UOKiK karze za nieuczciwą reklamę Okazało się, że w sklepach obuwniczych Nine West rabat był udzielany od ceny przed wyprzedażą, a nie po obniżce.
Radzą, jak nie dać się oskubać w sieci To pierwsza tego typu akcja informacyjna przygotowana przez UOKiK, w której omawiane są główne grzechy sprzedawców.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz