Notowania

działalność uokik
23.01.2013 14:00

UOKiK nałożył ponad 16,5 mln zł kary na PKP Cargo

PKP Cargo to największy polski przewoźnik towarowy i drugi - po Deutsche Bahn - pod względem wielkości w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Cargo)

PKP Cargo nadużyło swojej pozycji rynkowej, bezpodstawnie dyskryminując jednego ze swoich kontrahentów - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na przewoźnika ponad 16,5 mln zł kary.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch, postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte przez UOKiK w sierpniu 2012 r. po skardze jednego z kontrahentów PKP Cargo - spółki Majkoltrans, która prowadzi działalność spedycyjną.

_ Postępowanie UOKiK wykazało, że PKP Cargo bez uzasadnionej przyczyny odmówiło świadczenia usług na rzecz tego przedsiębiorcy w obrębie trzech stacji w województwie dolnośląskim, zlokalizowanych przy kopalniach kamienia. W efekcie stracił on swoich kluczowych partnerów handlowych, którzy wobec braku alternatywy, zmuszeni zostali do zawarcia umowy ze spółkami należącymi do grupy kapitałowej PKP Cargo. Skutki wykorzystywania pozycji rynkowej przez dominanta odczuła więc nie tylko spółka Majkoltrans, ale również jej kontrahenci, których pozbawiono możliwości wyboru przewoźnika _ - poinformowała rzeczniczka.

Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca może się od niej odwołać do sądu.

Rzeczniczka przypomniała, że zgodnie z prawem posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej na danym rynku nie jest zakazane. _ Niedozwolone jest natomiast wykorzystywanie swojej przewagi w celu ograniczania konkurencji. Przykłady działań, których nie mogą stosować rynkowi potentaci podaje ustawa antymonopolowa. Zabronione jest np. przeciwdziałanie ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji _ - poinformowała.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi - po Deutsche Bahn - pod względem wielkości w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK wejdzie na autostrady i skontroluje... Protest koncernów paliwowych przeciwko warunkom dzierżawy MOP-ów, pokrzyżował plany rządowej agencji.
Paliwowy gigant ukarany. Zawyżał ceny? Na firmę została nałożona kara finansowa w wysokości blisko 2 mln zł.
Rekordowe kary dla czołowych banków. Oszukiwały? Pod pręgierzem UOKiK-u znalazły się: PKO BP, Pekao SA i Raiffeisen Bank Polska. Kary sięgają...
Tagi: działalność uokik, pkp cargo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz