Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK o nowych zasadach kontroli koncentracji

0
Podziel się:

Średni czas trwania postępowań dotyczących fuzji i przejęć w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania nowej ustawy wyniósł 28 dni.

UOKiK o nowych zasadach kontroli koncentracji
(materiały prasowe)
bFfxPWmt

Szybsze wydawanie decyzji w sprawach kontroli koncentracji - to pierwszy widoczny efekt znowelizowania ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Średni czas trwania postępowań dotyczących fuzji i przejęć w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania nowej ustawy - to jest od 18 stycznia do 17 kwietnia 2015 roku - wyniósł 28 dni.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie 18 stycznia 2015 r., usprawniła procedury kontroli koncentracji. Zamiast dotychczasowego dwumiesięcznego terminu na rozpatrzenie wszystkich spraw wprowadzona została dwuetapowa analiza wniosków. Decyzje w sprawach prostych wydawane mają być w ciągu miesiąca, natomiast w bardziej złożonych lub wymagających dodatkowych badań rynku postępowanie wydłuża się o dodatkowe cztery miesiące.

Podsumowanie trzech miesięcy obowiązywania nowych przepisów pokazuje, że Urząd skutecznie przestrzega powyższych terminów. W efekcie, zgodnie z założeniami znowelizowanej ustawy, skrócony został czas prowadzenia postępowań dotyczących fuzji i przejęć.

bFfxPWmv

W okresie od 18 stycznia do 17 kwietnia 2015 r. wpłynęły 43 zgłoszenia, z czego 24 zostało zakończonych decyzjami. Średni czas na wydanie decyzji wyniósł 28 dni. Dla porównania średni okres wydawania decyzji w 2014 roku to 58 dni. Jak dotychczas zostało wydane jedno postanowienie o przedłużeniu postępowania o cztery miesiące.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że czas prowadzenia postępowań zależy w dużej mierze od jakości informacji przekazanych przez przedsiębiorców we wnioskach o zgodę na koncentrację. Część notyfikacji składanych do urzędu nie zawierała wymaganych danych, np. skróconego opisu koncentracji.

W takich przypadkach wnioskodawcy proszeni są o uzupełnienie zgłoszenia, co wpływa na wydłużenie rozpatrywania sprawy. Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy przesyłają uzupełniające informacje ze znacznym opóźnieniem - rekordziście przesłanie odpowiedzi zajęło ostatnio aż 29 dni.

Informacje na temat sposobu zgłaszania koncentracji do UOKiK znajdują się w Wyjaśnieniach dotyczących kryteriów i procedury zgłaszania koncentracji. Tę kwestię regulują również rozporządzenia w sprawie informacji i dokumentów, jakie należy podać w zgłoszeniu zamiaru koncentracji, a także sposobu obliczania obrotu przez podmioty planujące fuzje i przejęcia.

bFfxPWmB
Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK rozdaje zgody na koncentrację. Komu? Tauron Polska Energia, ArcelorMittal, Polski Tytoń, Mlekovita, Elekta i Mostostal Puławy będą większe.
Kwestionują opłaty dodatkowe przy pożyczce Trwają także prace legislacyjne, których celem jest wzrost bezpieczeństwa konsumentów na rynku pozabankowych usług finansowych.
Szykują rewolucję w prawach konsumenta Zmiany mają przywrócić równowagę w stosunkach między konsumentami i sprzedawcami usług finansowych - zapowiada Mateusz Szczurek.
bFfxPWmW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)