Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ochrona środowiska
25.04.2013 12:19

Unijne przepisy środowiskowe. KE upomina Polskę

Komisja Europejska upomniała Polskę ws. przestrzegania przepisów środowiskowych UE. Wytknęła m.in. brak odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Komisja Europejska upomniała Polskę ws. przestrzegania przepisów środowiskowych UE. Wytknęła m.in. brak odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź KE.

Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły został ustanowiony przez polski rząd w 2011 r. Jego celem jest zabezpieczenie przed powodziami pięciu województw (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie).

_ - Komisja ma kilka obaw o środowiskowe aspekty polskiego programu. Pomimo tego, że będzie on miał wpływ na wody i obszary Natura 2000, nie przeprowadzono odpowiedniej oceny wpływu biorąc pod uwagę środowiskowe aspekty wymienione w prawie UE _ - napisała KE zaznaczając, że chodzi o dyrektywę w sprawie strategicznej oceny oddziaływania projektów inwestycyjnych na środowisko.

KE dodała, że 120 z 410 projektów zawartych w programie zapobiegania powodziom na Wiśle ma _ znaczący _ wpływ na 50 różnych obszarów Natury 2000. Przy takim wpływie na obszary chronione wymagane są: szczególne uzasadnienie projektów nadrzędnym interesem publicznym, przeanalizowanie alternatyw i środki kompensacyjne, zgodnie z dyrektywą siedliskową - wskazała KE. _ - Nie wydaje się, żeby to zostało zrobione _ - czytamy.

KE wskazała też na swoje obawy związane z przestrzeganiem ramowej dyrektywy wodnej w związku z tym, że _ program stwarza ryzyko dla wód _. _ - W pełni popierając polskie wysiłki na rzecz rozwoju infrastruktury przeciwpowodziowej w celu ochrony ludzi i dziedzictwa kulturowego, Komisja podkreśla, że działania te muszą być zgodne z prawodawstwem UE w zakresie środowiska _ - tłumaczy KE.

Komisja przypomniała, że wysłała polskim władzom wezwanie do usunięcia uchybienia w listopadzie 2012, ale ponieważ nie podjęto jeszcze odpowiednich kroków naprawczych, skierowała tzw. uzasadnioną opinię (drugi etap procedury o naruszenie unijnego prawa) dając Polsce dwa miesiące na odpowiedź. _ - Jeżeli Polska się do tego nie zastosuje, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE _ - podsumowano w komunikacie. KE upomniała też w czwartek Polskę ws. przestrzegania unijnych przepisów o jakości powietrza.

Czytaj więcej w Money.pl
Są pieniądze na drogi. Zobacz, ile - Dzisiaj Komisja Europejska podjęła decyzję o odblokowaniu płatności na rzecz projektów drogowych realizowanych przez GDDKiA - powiedziała Shirin Wheeler, rzeczniczka KE.
Szokujące żądanie Brukseli. Chcą zwrotu 414 mln euro Polska znalazła się w gronie państw, najdotkliwiej ukaranych przez Komisję Europejską za źle wydane fundusze.
Tagi: ochrona środowiska, ke, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz