Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia zaostrzyła sankcje wobec Iranu

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych 27 uzgodnili na posiedzeniu w Brukseli, że sankcjami UE zostanie objętych kolejnych 100 firm i osób w Iranie. Tymczasem państwo to uruchomiło produkcję nowych rakiet.

Unia zaostrzyła sankcje wobec Iranu
(Id1974/Dreamstime)
bFghoEgR

**Ministrowie spraw zagranicznych _ 27 _ uzgodnili na posiedzeniu w Brukseli, że sankcjami zostanie objętych kolejnych 100 firm i osób w Iranie. Chodzi o zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu do UE. Tymczasem państwo to uruchomiło produkcję nowych rakiet.

*- *_ To bardzo ważne, że Unia Europejska zajęła takie stanowisko. Jest także ważne, abyśmy nie zapomnieli, że gdy tyle rzeczy dzieje się i zmienia na Bliskim Wschodzie, Iran kontynuuje swój program nuklearny _ - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.

Biały Dom z zadowoleniem przyjął wprowadzenie przez Unię Europejską dalszych sankcji wobec Iranu i po raz kolejny ostrzegł reżim irański przed odmową wypełnienia zobowiązań.

bFghoEgT

- _ W sytuacji, gdy Iran odmawia wypełnienia swych międzynarodowych zobowiązań, wspólnota międzynarodowa reaguje, wprowadzając sankcje _ - napisał w oświadczeniu rzecznik Białego Domu Jay Carney.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t90780.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;i;korea;wymienialy;sie;technologiami,196,0,829636.html) Iran i Korea wymieniały się technologiami?
W ubiegłym tygodniu USA i UE zażądały od Teheranu powrotu do rozmów na szczeblu międzynarodowym na temat irańskiego programu nuklearnego i udowodnienia światu, że jego intencje w dziedzinie atomu mają pokojowy charakter. Ostatnia runda rozmów w lutym bieżącego roku zakończyła się fiaskiem.

Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu uzyskanie broni atomowej, czemu Teheran systematycznie zaprzecza, twierdząc, iż zamierza wyłącznie produkować energię elektryczną.

bFghoEgZ

Tymczasem Iran rozpoczął seryjną produkcję pocisków balistycznych ziemia-ziemia o nazwie Qiam - poinformowały irańskie media powołujące się na resort obrony. Według tego źródła rozpoczęła się też dostawa tych pocisków Strażnikom Rewolucji - elitarnym jednostkom, które m.in. kontrolują irański program rakietowy.

Władze nie podały żadnych szczegółów technicznych nowego pocisku, który - jak pisze AFP powołując się na zachodnich specjalistów - jest pochodną rakiety Shahab-2, a ona z kolei pochodzi od radzieckiego pocisku rakietowego Scud B.

W sierpniu roku 2010 irański minister obrony Ahmad Wahidi poinformował o pomyślnie przeprowadzonej próbie odpalenia rakiety ziemia-ziemia o nazwie Qiam z nowoczesnym systemem naprowadzania na cel.

bFghoEha

Iran dysponuje szeroką gamą dziesiątków typów pocisków rakietowych. Niektóre z nich mogą uderzyć w Izrael i amerykańskie bazy wojskowe na Bliskim Wschodzie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t74738.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;potepia;unijne;zaostrzenie;sankcji,171,0,648619.html) Iran potępia unijne zaostrzenie sankcji Sankcje nie pomogą w uzyskaniu porozumienia - twierdzi rzecznik irańskiego MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t139063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;chce;rozmawiac;w;sprawie;atomu,245,0,826101.html) Iran chce rozmawiać w sprawie atomu Prezydent Mahmud Ahmadinedżad potwierdził, że jego kraj wkrótce odpowie na list szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sprawie wznowienia negocjacji nuklearnych z grupą mocarstw 5+1 w Stambule.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t75669.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;zdolny;do;produkcji;broni;nuklearnej,133,0,765573.html) Iran zdolny do produkcji broni nuklearnej Według ekspertów IISS, kraj ten potrzebuje co najmniej dwóch lat, by mieć pierwszą bombę atomową.
bFghoEhu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)