Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w rosji
07.12.2011 09:53

Unia zaniepokojona wyborami w Rosji

Oświadczenie w tej sprawie wydała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton (na zdjęciu) oświadczyła, że pewne aspekty wyborów parlamentarnych w Rosji wywołują _ poważne zaniepokojenie _, i wyraziła nadzieję, że wszystkie problemy zostaną rozwiązane do czasu wyborów prezydenckich. Tymczasem w Moskwie doszło do masowych aresztowań.

Aktualizacja: 10.24

W swym oświadczeniu Ashton napisała, że zapoznała się ze wstępną oceną wyborów przez obserwatorów OBWE, z której wynika, że wybory były dobrze przygotowane technicznie. Ale jednocześnie, jak zauważyła, źródłem głębokiego niepokoju są _ informacje o naruszaniu zasad _, np. o braku bezstronności mediów, niewystarczającym rozdziale państwa i partii rządzącej i o faktach blokowania prób niezależnej kontroli.

OBWE i Rada Europy _ zaprezentują swoje raporty w najbliższych miesiącach. W tym czasie, mam nadzieję, że problemy poruszone przez nich we wstępnych wnioskach, a także przez lokalnych obserwatorów zostaną rozwiązane przez władze rosyjskie, aby umożliwić gładkie przeprowadzenie wiosną uczciwych wyborów prezydenckich _ - oświadczyła Ashton.

Wcześniej ubolewanie, że kampania wyborcza charakteryzowała się _ ograniczoną konkurencją polityczną i brakiem uczciwości _, wyraził przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

_ - Rosjanie zasługują na pełnoprawną demokrację. Duża frekwencja pokazuje, że Rosjanie dbają o swoje obowiązki i prawa obywatelskie. Zasługują na wolny, transparentny i uczciwy proces wyborczy _ - podkreślił.

Wezwał też do niezwłocznego uwolnienia wszystkich niesłusznie zatrzymanych i do położenia kresu zastraszaniu ludzi, którzy legalnie wzywają do bardziej uczciwego i wolnego systemu politycznego.

Wczoraj doszło w rosyjskiej stolicy do masowych protestów przeciwko fałszowaniu wyborów. Według różnych źródeł, rosyjska policja zatrzymała w Moskwie od 550 do 600 osób. Są to głównie zwolennicy opozycji protestujący przeciwko, ich zdaniem, sfałszowaniu wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych. W ciągu 3 dni w rosyjskiej stolicy do aresztów mogło trafić ponad 1500 osób.

Wybory do Dumy z 4 grudnia przyniosły zwycięstwo rządzącej Jednej Rosji, charakteryzowały się licznymi nieprawidłowościami, a zwycięska partia była faworyzowana - orzekli zachodni obserwatorzy.

Czytaj więcej o wyborach w Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t197994.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/buzek;skrytykowal;rosje;za;brak;uczciwosci,215,0,983767.html) Buzek skrytykował Rosję. Nie chce aresztów Przewodniczący Parlamentu Europejskiego odniósł się do nieprawidłowości zaobserwowanych podczas niedawnych wyborów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejne;aresztowania;i;pobicia;w;moskwie,117,0,983669.html) Pobicia i aresztowania w stolicy Rosji Siły specjalne rosyjskiej policji OMON zatrzymały ponad 250 opozycjonistów, którzy przyszli na plac Triumfalny , aby zaprotestować przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyszli;na;ulice;chca;rosji;bez;putina,38,0,982822.html) Wyszli na ulice. Chcą Rosji bez Putina Kilka tysięcy stronników opozycji protestowało przeciwko sfałszowaniu przez Kreml wyników wyborów do Dumy.
Tagi: wybory w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz