Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dopalacze z internetu
09.11.2010 16:01

Unia wzywa do zwalczania dopalaczy

Komisarz Viviane Reding apeluje o skuteczniejszą walkę Europy z narkotykami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W opublikowanym dziś raporcie na temat narkotyków w UE Komisja Europejska wezwała kraje do szybkiego rozwiązania problemu dopalaczy i zapowiedziała zmianę unijnych przepisów w walce z narkotykami, by lepiej zmierzyć się ze zjawiskiem nowych środków odurzających.

_ Szybkie rozpowszechnianie się nowych narkotyków stanowi wyzwanie dla twórców prawa. Nowe substancje są coraz bardziej atrakcyjne zarówno dla konsumentów - bo są sprzedawane jako legalne zamienniki zakazanych narkotyków - jak i dla producentów - bo większość z nich można łatwo wyprodukować i rozpowszechniać _ - napisała KE w raporcie.

KE ocenia działanie obecnych przepisów o wymianie między krajami członkowskich informacji,ocenie ryzyka i kontroli nowych substancji psychoaktywnych i _ przedstawi legislacyjne propozycje zmian tych przepisów, tak aby można było lepiej zmierzyć się z rosnącym rynkiem nowych narkotyków _.

Opublikowany raport to pierwszy przegląd planu działania UE w zakresie narkotyków na lata 2009-2012. W dokumencie, poświęconym wszelkim narkotykom, KE ocenia, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy UE zrobiła postępy w ograniczaniu ich spożywania i przemytu. KE przypomina też, że 20 października, mając na celu powstrzymanie dopalaczy, zaproponowała ogólnounijny zakaz mefedronu, narkotyku podobnego w działaniu do ecstasy, który dotąd był zdelegalizowany w 15 państwach członkowskich.

Zdaniem KE, postępy osiągnięto także w blokowaniu importu kokainy i heroiny do UE. Ale wciąż każdego roku w wyniku przedawkowania narkotyków umiera w UE 6,5-7 tys. osób. Szacuje się, że w minionym roku 25-30 mln Europejczyków zażyło nielegalne środki odurzające, w tym 4 mln - kokainę. Dla ok. tysiąca osób przedawkowanie kokainy okazało się śmiertelne.

_ - Nadal musimy zrobić więcej w celu zredukowania szkód spowodowanych narkotykami oraz szybko reagować na pojawianie się nowych substancji na rynku _ - oświadczyła komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. - _ Wzywam rządy, aby działania prewencyjne oraz opiekę zdrowotną dla osób zażywających narkotyki utrzymano na takim samym poziomie _ - dodała.

Raport KE sporządzono na podstawie informacji pochodzących z państw członkowskich, Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii oraz Europolu. W UE polityka antynarkotykowa stanowi głównie odpowiedzialność państw członkowskich. KE jest odpowiedzialna za monitorowanie oraz ocenę strategii antynarkotykowej UE oraz planów działania w zakresie narkotyków.

KE przysługuje jednak prawo proponowania państwom, aby nowe substancje, w tym dopalacze, objąć kontrolą - czyli w praktyce zakazem - na mocy unijnej decyzji z 2005 r. o szybkiej wymianie informacji na temat nowych substancji psychoaktywnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t36290.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;z;dopalaczami;rzad;lamie;przepisy;ue,13,0,424717.html) Wojna z dopalaczami. Rząd łamie przepisy UE? Resort zdrowia zapewnia, że ustawa jest w porządku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t112343.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;dopalaczy;w;ue;mefedron;bedzie;zakazany,61,0,686909.html) Koniec dopalaczy w UE? Mefedron będzie zakazany Niewykluczone, że już za tydzień KE zaproponuje zakaz sprzedaży mefedronu.
Tagi: dopalacze z internetu, unia, narkotyki, walka, dopalacze, prawo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz