Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia powinna mieć wspólne prawo azylowe

0
Podziel się:

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem zaapelowała do krajów UE o porozumienie w sprawie jednolitego systemu azylowego.

Unia powinna mieć wspólne prawo azylowe
(ec.europa.eu)

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem zaapelowała do krajów UE o porozumienie w sprawie jednolitego systemu azylowego. Jej zdaniem, różne zasady przyznawania azylu w państwach Unii to _ okrutna loteria _ dla starających się o azyl.

_ - Wszystkie komponenty potrzebne do stworzenia wspólnego europejskiego systemu azylowego leżą na stole _ - napisała Malmstroem w artykule, opublikowanym na łamach berlińskiego dziennika _ Der Tagesspiegel _.

_ - Najwyższy czas, by przyśpieszyć negocjacje w tej sprawie, poważnie potraktować apele przywódców państw i rządów oraz przyjąć wspólne zasady do końca 2012 r. Europa potrzebuje jednolitych zasad azylowych _ - dodała.

Według Malstroem, negocjacje z Parlamentem Europejskim i Radą UE na temat propozycji Komisji Europejskiej były dotąd _ łagodnie mówiąc trudne _ ze względu na sporne kwestie, np. czy osoba starająca się o azyl ma otrzymywać pozwolenie na pracę.

Jak pisze unijna komisarz, w obecnych warunkach, gdy poszczególne kraje stosują własne zasady przyznawania azylu, aż 90 proc. uchodźców w Europie składa wnioski o azyl w 10 krajach: Francji, Niemczech, Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Grecji, Włoszech i Polsce. _ - Taki nierównomierny podział nie jest zgodny z duchem solidarności, na którym opiera się europejska współpraca _ - ocenia Malmstroem.

_ - Drugi i najważniejszy powód to taki, że obecny system przekształcił się w okrutną loterię dla starających się o azyl. Czas rozpatrywania wniosków o azyl i szanse na objęcie międzynarodową ochroną różnią się znacząco w zależności od kraju członkowskiego. W 2009 r. prawdopodobieństwo, że Irakijczyk otrzyma azyl we Francji wynosiło 82 proc., zaś w Grecji zaledwie 2 procent. Takie różnice są nie do przyjęcia _ - napisała komisarz.

Polska, sprawująca w tym półroczu przewodnictwo w Radze UE, zaproponowała przyśpieszenie tkwiących w impasie prac nad Wspólnym Europejskim Systemem Azylowym. Miałoby to nastąpić poprzez tymczasowe wydzielenie z całego pakietu sprawy budzącej największe kontrowersje, czyli projektu rozporządzenia Dublin II i wprowadzenia możliwości odejścia od obowiązującej zasady, zgodnie z którą wnioski o azyl składane są w pierwszym kraju pobytu uchodźcy po przybyciu do UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t114682.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kupujacy;w;sieci;dostana;niebieski;przycisk,226,0,865250.html) Kupujący w sieci dostaną niebieski przycisk Po jego wciśnięciu będziemy mieli pewność, że nasza transakcje chroni unijne prawo. Viviane Reding pomoże Polsce wprowadzić to rozwiązanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moga;wrocic;granice;w;schengen,92,0,865116.html) Mogą wrócić granice w Schengen Unia Europejska jeszcze w tym roku ma uzgodnić zasady wspólnego systemu azylowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t132144.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polska;przyjmie;50;uchodzcow;z;malty,73,0,829001.html) Polska przyjmie 50 uchodźców z Malty W ramach pomocy krajom Unii Europejskiej, które obecnie mają największy kłopot z uchodźcami, przyjmiemy 50 osób z Malty - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)