Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia nakłada sankcje na sąsiada Polski. Jest odpowiedź

0
Podziel się:

Bruksela nałożyła sankcje na rząd w Mińsku. Problem w tym, że zdaniem części dyplomatów to ryzykowny prezedens i zgniły kompromis.

Unia nakłada sankcje na sąsiada Polski. Jest odpowiedź
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Bruksela nałożyła sankcje na rząd w Mińsku. Problem w tym, że zdaniem części dyplomatów to _ ryzykowny prezedens _ i _ zgniły kompromis _.

Szefowie dyplomacji państw UE przyjęli w piątek nowe sankcje wobec Białorusi, w tym ekonomiczne wobec 29 firm. Kompromis chroni interesy firm z Łotwy i Słowenii, co było warunkiem zgody tych krajów. Obiecano ułatwianie podróży do UE zwykłym Białorusinom.

Wobec pogarszającej się sytuacji praw człowieka na Białorusi ministrowie rozszerzyli w piątek unijną listy z zakazem wizowym o 12 nowych osób oraz zdecydowali o zamrożeniu aktywów 29 firm, należących do trzech oligarchów wspierających reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Ich nazwiska i nazwy firm objętych sankcjami zostaną upublicznione po wejściu w życie decyzji UE i publikacji jej w Dzienniku Urzędowym (najpewniej już w sobotę), ale dyplomaci zaangażowani w negocjacje ujawnili PAP, że chodzi o firmy biznesmenów: Jurego Czyża, Uładzimira Piefcieua oraz Anatola Tarnauskiego. Ponadto, w przyjętej w piątek deklaracji ministrowie zapowiedzieli, że na kolejnych posiedzeniach będą obejmować sankcjami kolejnych białoruskich biznesmenów, _ dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/154/m131994.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sankcje;dla;bialorusi;schetyna;grozi;lukaszence,252,0,1036796.html) *Schetyna potrząsa szabelką: "Będziemy twardzi" * _ Jeżeli będziemy konsekwentni, to oni wreszcie się zreflektują _. Do akcji wkracza prezydent.

Z drugiej strony ministrowie zadeklarowali wolę dalszego wspierania społeczeństwa obywatelskiego oraz wprowadzania ułatwień w podróżach do UE dla zwykłych obywateli Białorusi.

_ Państwa członkowskie będą dążyć do optymalnego wykorzystania istniejących mechanizmów elastyczności, jakie daje kodeks wizowy, w szczególności możliwości odstąpienia lub zmniejszenia opłat wizowych dla niektórych kategorii białoruskich obywateli lub indywidualnych osób _ - głosi deklaracja.

Polska, która wydaje najwięcej wiz Białorusinom spośród wszystkich państw UE, już zniosła opłaty wizowe dla wielu kategorii osób, taniej wydaje też wizy Schengen, co przypomniał na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. _ - Będziemy te kategorie rozszerzać - _ obiecał_ . - Poniesiemy te koszty, by (wzmocnić) solidarność z Białorusinami _ - dodał szef MSZ.

UE już w lutym chciała wprowadzić sankcje ekonomiczne wobec Jurego Czyża. Nie udało się to, bo decyzję zawetowała Słowenia, wspierana przez Łotwę. Piątkowa decyzja zakłada, że cztery firmy białoruskie Czyża, współpracujące z Łotwą i Słowenią, zostaną wyłączone z sankcji zamrożenia aktywów. (Chodzi m.in. o firmę powiązaną ze słoweńską Riko Group, która działa na Białorusi od 2000 r. i pomaga Czyżowi m.in. w wartej 57 mln dolarów budowie hotelu Kempinski w Mińsku).

To warunek, jaki oba kraje postawiły, by zgodzić się na nowe restrykcje ekonomiczne wobec reżimu. Dlatego jeden z dyplomatów w rozmowie z PAP ocenił, że jest to _ zgniły kompromis _, dodając, że jest nim _ zniesmaczony _.

Także zdaniem Sikorskiego piątkowa decyzja UE, to _ ryzykowny precedens _. _ Ustanowienie precedensu, że można wprowadzać sankcje, które nikogo w UE nie bolą, jest ich osłabieniem. - Dlatego uważam, że decyzje motywowane krótkofalowym interesem konkretnych przedsiębiorstw w konkretnych państwach nie są dowodem solidarności _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/6/m157702.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lukaszenka;szantazuje;biznesmenow;zemsta;za;sankcje,251,0,1050363.html) *Odwet reżimu. Prezydent szantażuje biznes * Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka szantażuje zagraniczny biznes - informują opozycjoniści.

Ministrowie w przyjętej deklaracji odnoszą się też do zbliżających się mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które mają być zorganizowane w 2014 roku na Białorusi. _ UE będzie informować o swoim zaniepokojeniu z powodu braku poszanowania praw człowieka na Białorusi _ zarówno Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie jak też narodowe federacje.

_ Prezydent Łukaszenka jest znanym fanem hokeja. To jest sygnał, że ta sprawa może się stać zakładnikiem jego polityki. Powinien wziąć pod uwagę, że będą takie kraje, które miłują wolność i mogą nie zechcieć wysłać swoich sportowców do krajów, w których ludzi się więzi za przekonania polityczne albo rozstrzeliwuje _ - powiedział Sikorski.

Przeciwna organizacji mistrzostw na Białorusi jest Finlandia (gdzie w tym roku odbędą się mistrzostwa hokejowe), o czym mówił w czwartek minister kultury i sportu Paavo Arhinmaeki.

Szefowie dyplomacji nie podjęli natomiast decyzji ws. powrotu ambasadorów państw UE do Mińska, którzy wyjechali w geście solidarności, gdy białoruskie władze wezwały 28 lutego ambasadora Polski i UE do wyjazdu z Białorusi. Osoba z otoczenia szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała PAP, że dyskusja w tej sprawie będzie kontynuowana na poziomie dyplomatów, a decyzja będzie _ skoordynowana _.

Dwóch nowych biznesmenów, którzy znaleźli się na czarnej liście zakazu wizowego i zamrożenia aktywów, to Anatol Tarnauski i Jury Czyż.

Tarnauski jest generalnym przedstawicielem budowlano-inwestycyjnej grupy Univest we Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP), aktywnej na rynku paliw. Media donosiły też, że ma własny tabor kolejowy oraz bazę paliwową pod Homlem. To także jeden z największych deweloperów Mińska i okolic.

Czyż dorobił się na rynku paliw i nieruchomości, posiada m.in. sieć hipermarketów i zakłady mięsne. Jest prezesem klubu piłki nożnej Dynamo Mińsk.

Uładzimir Piefcieu, gospodarczy doradca prezydenta Łukaszenki i drugi najbogatszy człowiek na Białorusi, już w ubiegłym roku został objęty zakazem wizowym do UE. Unia zamroziła też wcześniej aktywa trzem jego firmom, w tym produkującej broń firmie Biełtiecheksport, która handlowała m.in. z reżimem libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. W piątek UE dołożyła do listy kilka nowych powiązanych z nim przedsiębiorstw.

Poza biznesmenami na poszerzonej liście Białorusinów, objętych zakazem wizowym, znaleźli się w piątek także kolejni przedstawiciele władz odpowiedzialni za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji (jak sędziowie i prokuratorzy). Unijna _ czarna lista _ liczy już (włączając to piątkową decyzję) 243 przedstawicieli reżimu Łukaszenki.

Białoruskie MSZ oznajmiło w piątek, że w związku z rozszerzeniem przez UE sankcji wobec Mińska nie widzi konieczności przebywania na terytorium Białorusi odwołanych ambasadorów unijnych.

_ Strona białoruska ubolewa z powodu decyzji Rady UE o wprowadzeniu dodatkowych sankcji wobec szeregu białoruskich obywateli i firm. Krok ten oddala jeszcze bardziej perspektywę normalizacji stosunków i wznowienia dialogu na tematy drażliwe dla obu stron _ - napisał w oświadczeniu rzecznik MSZ Andrej Sawinych.

_ Jesteśmy zmuszeni niezwłocznie przystąpić do realizacji w odpowiedzi kompleksu posunięć _ - napisał Sawinych.

Podkreślił, że _ w obecnych warunkach strona białoruska nie widzi konieczności przebywania na terytorium Białorusi odwołanych ambasadorów państw, które głosowały za taką decyzją _.

Wyraził przekonanie, że europejscy politycy _ są zakładnikami konfliktowego rozumowania, logiki przymusu i szantażu _.

Czytaj więcej o sankcjach wobec Mińska
To oni ucierpią na sankcjach dla Białorusi Litwa może stracić równowartość 8 mld złotych jeśli ustanie handel z Białorusią.
Polski minister zapowiada "czarną listę" Ministrowie spraw zagranicznych Unii, zastanowią się nad kolejnymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego.
Łukaszenka pali wszystkie mosty. "Bardzo się boi" _ Zgniła gospodarka _ Białorusi musi upaść - twierdzą przedstawiciele UE. Komentatorzy mówią o otwartej wojnie Mińska z Zachodem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)