Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska zaniepokojona sytuacją na Ukrainie

0
Podziel się:

Unia wzywa do zaprzestania nielegalnych działań, podejmowanych przez separatystów - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

Unia Europejska zaniepokojona sytuacją na Ukrainie
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Dodała, że trwają prace nad dalszymi sankcjami w związku z kryzysem na Ukrainie._ - Z rosnącym zaniepokojeniem obserwujemy wydarzenia na wschodzie Ukrainy. Apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie nielegalnych działań, podejmowanych przez uzbrojone grupy separatystów. Okupowane budynki (administracji) muszą zostać opuszczone, a nielegalnie przetrzymywane osoby, w tym obserwatorzy OBWE, muszą zostać uwolnione _ - powiedziała Kocijanczicz.

Dodała, że UE wzywa do jak najszybszego wdrożenia kwietniowego porozumienia z Genewy w sprawie złagodzenia napięć na Ukrainie. _ Oczekujemy, że Rosja przyłączy się do tych apeli _ - dodała.

Według Kocijanczicz na początku przyszłego tygodnia kontynuowane będą prace nad rozszerzeniem listy osób objętych sankcjami w związku z destabilizacją sytuacji na Ukrainie. Trwa również dyskusja nad sankcjami gospodarczymi wobec Rosji, czyli o tzw. trzeciej fazie unijnych sankcji w związku z kryzysem ukraińskim.

Według źródeł dyplomatycznych w poniedziałek ambasadorowie państw UE mają dyskutować o zmianie kryteriów umieszczania dodatkowych nazwisk na unijnej czarnej liście osób objętych sankcjami. Dotychczasowa podstawa prawna pozwala bowiem na nakładanie restrykcji wizowych i zamrażanie aktywów tylko tych osób, którym można udowodnić wpływ na decyzje i działania związane z aneksją Półwyspu Krymskiego przez Rosję i destabilizację wschodniej Ukrainy. Nowe kryteria miałyby pozwolić na nałożenie sankcji także na ludzi z otoczenia Kremla, w tym związanych z biznesem - twierdzą unijni dyplomaci.

Wśród krajów UE panuje też zasadnicza zgoda, że ewentualne sankcje gospodarcze wobec Rosji powinny być proporcjonalne i równo rozkładać koszty pomiędzy państwa członkowskie.

Kryzys na Ukrainie i sankcje będą głównym tematem posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE 12 maja.

W piątek ukraińskie władze rozpoczęły operację antyterrorystyczną w Słowiańsku, w obwodzie donieckim, skierowaną przeciwko przebywającym tam separatystom prorosyjskim. W tej akcji zginęło dwóch ukraińskich wojskowych oraz jeden separatysta.

Słowiańsk jest bastionem prorosyjskich separatystów. W ich rękach znajduje się sześciu członków wojskowej misji obserwacyjnej OBWE, w tym Polak.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie nałoży sankcji. "Nie widzę potrzeby" Prezydent Władimir Putin zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskiej gospodarce, jeśli sankcje będą kontynuowane.
USA nakładają sankcje na kolejne 17 firm. UE poszerza czarną listę Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow zaprotestował: _ Z Rosją nikt nie ma prawa rozmawiać językiem sankcji _.
"Gra Rosjan przyniesie dramatyczne skutki" Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zastrzegł, że konfliktu na Ukrainie nie można rozwiązać środkami wojskowymi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)