Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
04.08.2014 22:59

Unia Europejska powinna zadbać o pokój na bliskim wschodzie

Dziś hiszpański rząd stanowczo potępił niedzielny izraelski atak na oenzetowską szkołę w Strefie Gazy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Unia Europejska może i powinna dołożyć większych starań, by doprowadzić do trwałego zawieszenia broni między Palestyńczykami a Izraelczykami - napisał w liście do swoich partnerów z UE hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo.

W datowanym na 1 sierpnia liście Garcia-Margallo wyraził zaniepokojenie w związku z konfliktem w Strefie Gazy. List został wysłany do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, a także do wszystkich ministrów spraw zagranicznych z krajów UE.

_ - Jestem przekonany, że Unia Europejska może i powinna dołożyć większych starań w imieniu 28 krajów członkowskich, by pomóc w osiągnięciu tego, co wydaje się tak trudne _ - napisał szef hiszpańskiego MSZ.

Garcia-Margallo sugeruje w liście, że Ashton powinna jak najszybciej rozpocząć negocjacje między stronami konfliktu oraz państwami, które mogą wpłynąć na Izraelczyków i Palestyńczyków. Rozmowy miałyby na celu osiągnięcie natychmiastowego rozejmu i trwałego zawieszenia broni.

Minister napisał list po odwiedzeniu Egiptu, Tunezji i Maroka, gdzie panuje przekonanie, że w obecnym konflikcie będzie bardzo trudno osiągnąć rozejm. Wynika to z tego, że _ tradycyjni arabscy sojusznicy Palestyńczyków są obecnie podzieleni i mają przeciwstawne agendy nie tylko jeśli chodzi o konflikt w Gazie, ale także o szerszą kwestię przyszłości reform politycznych w ich krajach _ - podkreślił Garcia-Margallo.

Madryt wielokrotnie krytykował izraelskie bombardowania w Stefie Gazy, gdzie od 8 lipca zginęło 1831 Palestyńczyków.

W poniedziałek hiszpański rząd stanowczo potępił niedzielny izraelski atak na oenzetowską szkołę w Strefie Gazy, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 10 Palestyńczyków, w tym dziecko.

Już w czwartek Garcia-Margallo oświadczył, że hiszpański rząd domaga się _ natychmiastowego zawieszenia broni, które położyłoby kres masakrom, do których dochodzi w Strefie Gazy _. Szef hiszpańskiej dyplomacji przestrzegł przed konfliktem, _ który może się rozprzestrzenić na cały region _.

_ Naszym zdaniem jedynym rozwiązaniem jest pilna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ kończąca starcia _ oraz przewidująca negocjacje, które pozwoliłyby zakończyć trwający od 1948 r. konflikt - mówił minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwie Hiszpanki chciały dołączyć do Al-kaidy To pierwszy w Hiszpanii przypadek zatrzymania kobiet, które chciały dołączyć do dżihadystów.
Rekiny przy hiszpańskich plażach Czerwone flagi zakazujące kąpieli wywieszono w kurortach nieopodal Tarragony, w południowej Katalonii.
Król Juan Carlos pozwany o ojcostwo Pozywającym jest 58-letni Alberto Sola Jimenez, który utrzymuje, że jest jego synem.
Tysiące firm przerywa tam pracę. Wakacje Do września nieczynne będą nie tylko zakłady pracy, ale też bary, sklepy i restauracje, zwłaszcza w dzielnicach, do których nie zaglądają turyści.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz