Notowania

Unia Europejska naciska na Ukrainę w sprawie Tymoszenko

Unia Europejska oczekuje od władz Ukrainy bardziej zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu więzionej byłej premier Julii Tymoszenko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Unia Europejska oczekuje od władz Ukrainy bardziej zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu więzionej byłej premier Julii Tymoszenko - oświadczył w Kijowie unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Polityk zaapelował do swych ukraińskich partnerów, by nie oczekiwali, że umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE zostanie podpisana wyłącznie ze względu na naciski Rosji na ich kraj. _ - Myślenie, że geopolityczne czynniki będą miały wpływ na decyzje UE, jest błędne _ - powiedział.

Fuele był gościem kijowskiej konferencji _ Ku Partnerstwu Wschodniemu _. W spotkaniu na temat politycznego wymiaru Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Wilnie 28-29 listopada, na którym Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, wzięli także udział przedstawiciele ukraińskich władz i opozycji.

_ - Istnieje konieczność bardziej intensywnego ruchu w sprawie Julii Tymoszenko. Raport Coxa i Kwaśniewskiego będzie bardzo ważny dla naszych państw, które będą oceniały postępy Ukrainy w tej dziedzinie _ - podkreślił Fuele.

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox mają przygotować do 15 października raport, w którym ocenią, jak Ukraina uporała się z problemem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.

Według UE symbolem tej wybiórczości jest Tymoszenko, która w ocenie polityków unijnych została skazana na siedem lat więzienia za podjęcie decyzji o charakterze politycznym. Była premier trafiła za kratki za złamanie procedur przy podpisywaniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją cztery lata temu. Władze w Kijowie twierdzą, że Tymoszenko ukarano za przestępstwo gospodarcze.

Szczyt w Wilnie będzie sukcesem, _ jeśli nasi (ukraińscy) partnerzy zrobią to, co zrobić powinni. Czas jest dla nas bardzo ważny. Ukraina powinna pokazać, że osiąga postępy _ - powiedział Fuele.

Misja Coxa i Kwaśniewskiego czyni starania, by cierpiącej na problemy z kręgosłupem Tymoszenko władze Ukrainy zezwoliły na leczenie za granicą. W ubiegłym tygodniu obaj politycy zwrócili się do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier. Szef państwa na razie na ich prośbę nie odpowiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent spotka się z Julią Tymoszenko Misja Parlamentu Europejskiego udaje się na Ukrainę, gdzie jutro w Charkowie odwiedzi byłą premier Julię Tymoszenko, a pojutrze w Kijowie spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
Tymoszenko będzie wolna już za miesiąc? Taka deklaracja padła w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
"Nie było takiej propozycji". Julia Tymoszenko... - Władze Ukrainy nigdy nie proponowały mi wyjazdu na leczenie za granicę - oświadczyła więziona była premier tego kraju Julia Tymoszenko.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz