Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska naciska na Ukrainę w sprawie Tymoszenko

0
Podziel się:

Unia Europejska oczekuje od władz Ukrainy bardziej zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu więzionej byłej premier Julii Tymoszenko.

Unia Europejska naciska na Ukrainę w sprawie Tymoszenko
(ec.europa.eu)

Unia Europejska oczekuje od władz Ukrainy bardziej zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu więzionej byłej premier Julii Tymoszenko - oświadczył w Kijowie unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Polityk zaapelował do swych ukraińskich partnerów, by nie oczekiwali, że umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE zostanie podpisana wyłącznie ze względu na naciski Rosji na ich kraj. _ - Myślenie, że geopolityczne czynniki będą miały wpływ na decyzje UE, jest błędne _ - powiedział.

Fuele był gościem kijowskiej konferencji _ Ku Partnerstwu Wschodniemu _. W spotkaniu na temat politycznego wymiaru Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Wilnie 28-29 listopada, na którym Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, wzięli także udział przedstawiciele ukraińskich władz i opozycji.

_ - Istnieje konieczność bardziej intensywnego ruchu w sprawie Julii Tymoszenko. Raport Coxa i Kwaśniewskiego będzie bardzo ważny dla naszych państw, które będą oceniały postępy Ukrainy w tej dziedzinie _ - podkreślił Fuele.

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox mają przygotować do 15 października raport, w którym ocenią, jak Ukraina uporała się z problemem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.

Według UE symbolem tej wybiórczości jest Tymoszenko, która w ocenie polityków unijnych została skazana na siedem lat więzienia za podjęcie decyzji o charakterze politycznym. Była premier trafiła za kratki za złamanie procedur przy podpisywaniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją cztery lata temu. Władze w Kijowie twierdzą, że Tymoszenko ukarano za przestępstwo gospodarcze.

Szczyt w Wilnie będzie sukcesem, _ jeśli nasi (ukraińscy) partnerzy zrobią to, co zrobić powinni. Czas jest dla nas bardzo ważny. Ukraina powinna pokazać, że osiąga postępy _ - powiedział Fuele.

Misja Coxa i Kwaśniewskiego czyni starania, by cierpiącej na problemy z kręgosłupem Tymoszenko władze Ukrainy zezwoliły na leczenie za granicą. W ubiegłym tygodniu obaj politycy zwrócili się do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier. Szef państwa na razie na ich prośbę nie odpowiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent spotka się z Julią Tymoszenko Misja Parlamentu Europejskiego udaje się na Ukrainę, gdzie jutro w Charkowie odwiedzi byłą premier Julię Tymoszenko, a pojutrze w Kijowie spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
Tymoszenko będzie wolna już za miesiąc? Taka deklaracja padła w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
"Nie było takiej propozycji". Julia Tymoszenko... - Władze Ukrainy nigdy nie proponowały mi wyjazdu na leczenie za granicę - oświadczyła więziona była premier tego kraju Julia Tymoszenko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)