Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska chce szukać porozumienia w sprawie Palestyny

0
Podziel się:

Wspólnota wciąż nalega na wznowienie negocjacji pokojowych między Izraelem i Palestyną.

Unia Europejska chce szukać porozumienia w sprawie Palestyny
(ec.europa.eu)

Wspólnota wciąż nalega na wznowienie negocjacji pokojowych między Izraelem i Palestyną. Dziś w Nowym Jorku o przyszłości Palestyny będą rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych państw UE.

Ministrowie mają się spotkać na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, by wspólnie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton (na zdjęciu) podjąć próbę wypracowania wspólnej pozycji UE w kwestii Palestyny.

Jak zaznaczyli w Brukseli unijni dyplomaci, doprowadzenie do wznowienia negocjacji w ramach kwartetu bliskowschodniego (UE, ONZ, USA i Rosja) jest ważniejsze niż głosowanie nad zapowiedzianą na piątek w Nowym Jorku rezolucją w kwestii niepodległości Palestyny.

_ - Wysiłki Unii Europejskiej, w tym wysokiej przedstawiciel UE do spraw polityki zagranicznej, skupiają się w tej chwili na tym, czy możemy przyspieszyć prace zmierzające do wznowienia negocjacji, wspieranych przez kwartet _ - powiedziała w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz. - _ Żeby to się stało, trzeba określić kryteria potrzebne do wznowienia negocjacji. Cały czas staramy się o wypracowanie orzeczenia kwartetu, które pozwoliłoby na określenie elementów pozwalających poczynić postępy _ - dodała.

Kością niezgody w kwartecie jest m.in. kwestia zamrożenia przez Izrael budowy nowych osiedli na terytoriach palestyńskich. Apeluje o to UE, natomiast takiego warunku nie poparły USA.

Ashton spotkała się w tej sprawie przedwczoraj z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Ma się również spotkać w Nowym Jorku z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i jest w _ kontakcie _ z przedstawicielami z Rosji. Ponadto 14 września szefowa unijnej dyplomacji udała się w podróż na Bliski Wschód, podczas której rozmawiała z Mahmudem Abbasem, premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i z przedstawicielami Ligi Arabskiej.

Niewykluczone, że pomimo zapowiedzi nie dojdzie do głosowania nad rezolucją w sprawie państwa palestyńskiego. Dla państw Unii Europejskiej byłoby to dobrym rozwiązaniem ze względu na to, że dla części z nich jednostronna deklaracja niepodległości byłaby nie do przyjęcia. Mogłoby to wiec doprowadzić do powtórki scenariusza z Kosowa (pięć krajów UE - Grecja, Cypr, Hiszpania, Słowacja i Rumunia - nie uznaje niepodległości tego kraju). W przypadku Palestyńczyków UE oficjalnie opowiada się za rozwiązaniem, które gwarantowałoby niepodległość Palestyny w granicach sprzed 1967 roku. Jednak decyzja o uznaniu niepodległości państwa leży w kompetencji poszczególnych krajów UE.

_ - Nie wiemy, co jest w deklaracji. Patrzymy jednak nie tylko na jej treść, ale również na porządek obrad. Jak wynika z oświadczeń Palestyńczyków, deklaracja zostanie przedstawiona po przemówieniu Abbasa zaplanowanym na 23 września, co znaczy, że kwestia porządku obrad wciąż pozostaje otwarta _ - powiedział w poniedziałek unijny dyplomata.

Jednostronnemu ogłoszeniu przez Palestynę niepodległości sprzeciwiają się także Stany Zjednoczone. - _ Jakikolwiek jednostronny wniosek o uznanie niepodległości musiałby zostać przedłożony nie Zgromadzeniu Ogólnemu, lecz Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a tam z kolei, zgodnie z zapowiedziami, zawetowałyby go USA _ - podkreślił ten sam dyplomata. Jak zapewnili jednak unijni dyplomaci, UE chce, by _ Palestyńczycy wyszli z sesji Zgromadzenia wzmocnieni _.

O poparcie przez Europę państwowości Palestyńczyków zaapelowali 16 września, we wspólnym liście opublikowanym na łamach _ Financial Timesa _, były szef dyplomacji UE Javier Solana i były negocjator z ramienia UE w sprawie konfliktu kosowskiego Martti Ahtisaari. - _ Największym wyzwaniem stojącym przed 27 członkami UE jest przedstawienie zjednoczonego frontu. Istnieje przynajmniej dziesięć powodów, dla których powinni oni zjednoczyć się wokół głosowania na "tak" i utrzymać podejście dwupaństwowe do pokojowego procesu na Bliskim Wschodzie _ - podkreślili w liście.

Czytaj więcej o sporach na temat Palestyny
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t45434.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palestyna;ma;dosyc;poprosi;onz;o;uznanie;swojego;panstwa,101,0,909669.html) Palestyna ma dosyć. Pójdzie z tym do ONZ Palestyńczycy wystąpią 23 września na forum oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa o pełne członkostwo w ONZ - poinformował minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Rijad al-Malki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t77889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/netanjahu;chce;sprzeciwu;polski;wobec;prob;uznania;palestyny,24,0,878616.html) Premier Izraela chce polskiego sprzeciwu Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyjedzie 27 lipca na kilka godzin do Polski, żeby - jak sugerują źródła izraelskie - zabiegać o poparcie dla swego sprzeciwu wobec prób uznania niepodległej Palestyny przez ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t142897.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/groza;uniewaznieniem;umow;z;palestyna,104,0,852840.html) Grożą unieważnieniem umów z Palestyną Izrael unieważni dotychczasowe porozumienia pokojowe, jeśli Palestyńczycy podejmą próbę uznania ich niepodległości przez ONZ.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)