Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mogherini
19.01.2015 23:42

Unia Europejska będzie koordynować działania antyterrorystyczne

Walka z terroryzmem będzie tematem szczytu UE 12 lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(US Department of State/wikimedia)

UE zdecydowała, że będzie w znacznie bardziej aktywny sposób koordynować swoje działania przeciwko terroryzmowi, przede wszystkim przez dzielenie się informacjami wywiadowczymi - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini (na zdjęciu).

Tego dnia w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE dyskutowali m.in. o relacjach z Rosją oraz zagrożeniu terroryzmem. _ Podjęliśmy decyzję, aby koordynować działania w znacznie bardziej aktywny niż do tej pory sposób, przede wszystkim jeśli chodzi o dzielenie się informacjami wywiadowczymi, nie tylko wewnątrz Unii Europejskiej, ale także z innymi krajami wokół niej, począwszy od krajów basenu Morza Śródziemnego i świata arabskiego _ - powiedziała na konferencji prasowej Mogherini.

Unijni ministrowie wezwali też Parlament Europejski do wznowienia pracy nad dyrektywą o przekazywaniu władzom danych pasażerów przybywających do UE lub ją opuszczających transportem lotniczym lub morskim, która w żargonie unijnym jest nazywana PNR (od angielskiego Passenger Name Record). Projekt dyrektywy został wiosną 2013 r. odrzucony niewielką liczbą głosów w komisji PE ds. swobód obywatelskich. Europosłowie uznali, że projektowana regulacja może prowadzić do naruszania podstawowych praw obywateli UE, zwłaszcza prawa do prywatności. Sens przyjmowania dyrektywy kwestionuje też Europejski Inspektor Ochrony Danych. Apele do PE o odblokowanie prac nad dyrektywą pojawiały się już wcześniej, ale nasiliły się po ostatnich atakach terrorystycznych we Francji.

Mogherini zapowiedziała też, że w najbliższych dniach w Brukseli dojdzie do spotkania ekspertów z UE, a także USA, Kanady, Australii, Japonii, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i z agend ONZ w sprawie zapobiegania finansowaniu terroryzmu.

Jak powiedziała szefowa unijnej dyplomacji, ministrowie spraw zagranicznych zdecydowali też o podwyższeniu poziomu współpracy - zarówno dwustronnej, jak i wielostronnej - z krajami arabskimi i basenu Morza Śródziemnego. W poniedziałek spotkali się z sekretarzem generalnym Ligi Państw Arabskich Nabilem al-Arabim. Współpraca z krajami arabskimi ma obejmować m.in. przekaz kulturowy. Mogherini tłumaczyła, że obie strony potrzebują dialogu i współpracy, ponieważ spotykają się z tymi samymi zagrożeniami.

Szefowa unijnej dyplomacji zapowiedziała ustanowienie _ attache ds. bezpieczeństwa _ w przedstawicielstwach UE w tych krajach. Mają oni zapewnić regularny kontakt pomiędzy profesjonalistami z obu stron. Zapowiedziała też działania mające na celu poprawę komunikacji ze społecznością arabskojęzyczną zarówno wewnątrz UE, jak i na całym świecie.

Walka z terroryzmem będzie tematem szczytu UE 12 lutego. Tydzień wcześniej o tej sprawie znów będą dyskutować unijni ministrowie spraw zagranicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Hamas wykreślony z listy grup terrorystów Palestyńska organizacja Hamas nie będzie już uznawana przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Tak orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości, powołując się na powody proceduralne.
UE będzie przeciwdziałać propagandzie Rosji Na początku stycznia cztery kraje: Litwa, Estonia, Dania i Wielka Brytania zaproponowały konkretne działania.
Terroryści szykowali kolejne ataki w Europie Trwają intensywne poszukiwania domniemanego szefa grupy. Podczas operacji w Atenach aresztowano dwie osoby.
Tagi: mogherini, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz