Notowania

kodeks pracy
11.09.2013 13:40

Umowy śmieciowe "trzeba ograniczyć"

Ruch Palikota chce przedstawić związkowcom propozycje zmian kodeksu pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Ma ona ograniczyć umowy śmieciowe poprzez wprowadzenie między innymi domniemania zatrudnienia w ramach stosunku pracy, dla osób które wykonały prace bez umowy na piśmie.

Chce także wprowadzić zasadę, że druga umowa na czas określony lub praca wykonywana w sposób ciągły przez 24 miesiące, to stosunek pracy zawarty na czas nieokreślony. Posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka uważa, że takie zamiany ucywilizują stosunki między pracownikiem a pracodawcą.

_ - W dzisiejszej sytuacji na rynku pracy jest niestety zbyt silna przewaga pracodawców, którzy dysponują często pracownikami w sposób, który niszczy tkankę społeczna, który buduje nieufność, kończącą się później protestami _- mówi Anna Grodzka.

Jednocześnie - według Janusza Palikota - należy także ograniczyć swobody związkowe. - _ Jest tez takie poczucie, że jest coś chorego w sposobie funkcjonowania związków zawodowych. My nie chcemy iść na taka konfrontacje, jak rząd zaproponował w swoich propozycjach, ale uważamy, że pewna racjonalizacja i pewne ograniczenie, zwłaszcza tak zwanego etatu związkowego, spowodują, ze te związki będą naprawdę pracownicze, a mniej polityczne - _ mówił Janusz Palikot.

Ruch Palikota chce ograniczyć prawo do etatu związkowego jedynie do połowy czasu pracy, a także dopuścić sprawowanie funkcji związkowej maksymalnie do dwóch kadencji z rzędu.

Według propozycji RP wzrosłyby odszkodowania dla niesłusznie zwolnionego pracownika, do 12- krotności jego miesięcznego wynagrodzenia. Te założenia dziś przed Sejmem zamierzają protestującym związkowcom przedstawić posłowie Ruchu Palikota.

Czytaj więcej w Money.pl
Na polskiej scenie będzie nowa partia? Ruch Palikota obradował na posiedzeniu Rady Politycznej. Przyjęto m.in. uchwałę dotyczącą tworzenia nowej partii.
Zmiany w prawie pracy. Ruch Palikota ma plan Chodzi między innymi o wzmocnienie prawa do strajku, przeciwdziałanie zawieraniu tzw. umów śmieciowych i reformę związków zawodowych.
Kalisz nie będzie tworzył partii z Palikotem Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska nie partycypuje w tworzeniu nowej partii Janusza Palikota - oświadczył lider Stowarzyszenia Ryszard Kalisz. W rozmowie z PAP podkreślił, że jego formacja ma swą tożsamość i nie chce przyłączać się "do zmiany nazwy Ruchu Palikota".
Tagi: kodeks pracy, umowy śmieciowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz