Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowy na czas określony powinny być krótsze

0
Podziel się:

Niektóre umowy na czas określony zawierane były na 10 a nawet na 20 lat.

Umowy na czas określony powinny być krótsze
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Umowy na czas określony mają być krótsze, a okres ich wypowiedzenia - dłuższy. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma być opublikowany w ciągu najbliższych kilku dni.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że co czwarta umowa terminowa zawierana była na co najmniej trzy lata. Jak podkreśla rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, niektóre umowy na czas określony zawierane były na 10 a nawet na 20 lat.

Wyniki kontroli wskazują, że umowy terminowe stanowią ponad 13 procent umów zawieranych na czas określony. Najczęściej takie umowy podpisywane są w zakładach przetwórstwa przemysłowego, w handlu i usługach a także, dosyć często, w edukacji.

Obowiązujące obecnie przepisy kodeksu pracy nie regulują na jaki okres może być zawarta umowa na czas określony - zwraca uwagę inspektor Rutkowska. Podkreśla, że wysoka skala zatrudnienia na podstawie umów na czas określony przekraczający pięć lat wskazuje, że rozważenia wymaga wprowadzenie maksymalnego okresu na jaki mogą być zawierane tego typu umowy z pracownikiem zatrudnionym u tego samego pracodawcy.

Jak dowiedział się Łukasz Guza z _ Gazety Prawnej _, rząd w projekcie zmian przepisów kodeksu pracy przewidział, że okres wypowiedzenia osoby zatrudnionej na czas określony ma zostać zrównany z okresem obowiązującym w przypadku osób zatrudnionych na stałe.

Pracodawcy mają też być zobowiązani do wskazania przyczyny zakończenia takiego zatrudnienia i skonsultowania cięć ze związkami zawodowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmieciówki mają zbyt krótkie vacatio legis? Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy dokończy obrady w sprawie ozusowania umów-zleceń w połowie września. Wtedy też, będzie wiadomo, ile czasu będzie wynosić vacatio legis na wprowadzenie zmian. Obecnie, proponowany okres wynosi trzy miesiące. Sprzeciwiają się temu rynkowi eksperci.
Koniec nadużyć w umowach o pracę? W Polsce jedna trzecia wszystkich umów jest na czas określony. Polityk Sojuszu oświadczył, że czas z tą patologią skończyć, dlatego SLD złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie pracy w tej sprawie.
Odstąpienie od umowy. Jakie skutki podatkowe? Prawo odstąpienia jest wyjątkiem od ogólnej zasady, że umów należy dotrzymywać tzn. że zawarta umowa zasadniczo wiąże strony do momentu jej wykonania.
Czy pracownik może być winny zwolnieniu? Wyrok dotyczył jednego z wydawnictw, w którym po ponad dziewięciu latach pracy szef wręczył redaktorce propozycję zmiany warunków pracy za porozumieniem stron.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)