Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umorzono sprawę kiboli za obrażanie premiera

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Białymstoku umorzył sprawę jedenastu szalikowców obwinionych o wznoszenie okrzyków obrażających premiera Donalda
Tuska i zakłócanie porządku.

Umorzono sprawę kiboli za obrażanie premiera
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bFeXqoth

Sąd Okręgowy w Białymstoku, ze względu na przedawnienie karalności, umorzył w czwartek sprawę jedenastu kibiców obwinionych o wznoszenie okrzyków obrażających premiera Donalda Tuska i zakłócanie porządku w miejscu publicznym w 2011 roku w Białymstoku.

Było to postępowanie odwoławcze; wyrok jest prawomocny. Łącznie obwinionych w sprawie było 29 osób, o których ukaranie wnioskowała policja. Sąd pierwszej instancji orzekł grzywny od 500 do 1 tys. zł wobec 11 osób uznając, że wykrzykiwanie przez nich obraźliwego hasła pod adresem premiera było wykroczeniem. Najwyższą grzywną został ukarany mężczyzna, który w czasie zatrzymania miał przy sobie nóż.

Sędzia Dariusz Sławomir Niezabitowski wyjaśnił w czwartek, że w tej sprawie doszło do przedawnienia karalności, bo od popełnienia czynu minęły ponad dwa lata.

bFeXqotj

W ocenie sądu bezzasadna była apelacja obrońcy, który uważał, że wznoszone przez kibiców okrzyki mieściły się w wolności wyrażania swoich opinii. Zdaniem sądu okrzyki obrażające premiera nie miały związku z decyzją wojewody podlaskiego i władz klubu Jagiellonia o zamknięciu części trybun na stadionie, a w tej sprawie przed urząd przyszli kibice.

Demonstracja kibiców Jagiellonii Białystok odbywała się w maju 2011 r. przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Trwała tam konferencja prasowa dotycząca sprawy zamknięcia białostockiego stadionu na meczach Jagiellonii, o co wnioskowała policja.

Kiedy kibice poznali decyzję klubu o zamknięciu części trybun (zamknięcie części stadionu przez sam klub było kompromisem wobec możliwej decyzji wojewody o zamknięciu całego obiektu), rozwinęli dwa duże transparenty: _ Możecie zamykać nam stadiony, lecz nigdy nie zamkniecie nam ust _ oraz _ Zamknijcie jeszcze dyskoteki, galerie i szkoły, niech nie będzie niczego . Krzyczeli różne hasła, m.in. pod adresem premiera ( Donald, matole, twój rząd obalą kibole _).

Policja zatrzymała wtedy 43 osoby, postawiono im zarzuty z kodeksu wykroczeń. Karano je mandatami, które część osób przyjęła, ale część odwołała się od tych decyzji do sądu. Z grupy 29 osób, wobec których wnioski trafiły do sądu, sąd pierwszej instancji skazał jedenaście. Wszyscy składali apelacje.

bFeXqotp
Czytaj więcej w Money.pl
Kibole zostaną skazani za obrażanie premiera? 11 szalikowców Jagiellonii Białystok walczy o łagodne potraktowanie za okrzyki pod adresem Donalda Tuska.
Wyznanie Tuska. "Potrafię z tym żyć" Donald Tusk przeciwny traktowaniu w sposób wyjątkowy przedstawicieli władz w sytuacjach, gdy są obrażani czy poniżani.
Tysiąc złotych grzywny za "Donald matole" Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał kibiców Jagiellonii Białystok, obwinionych o wznoszenie okrzyków obrażających premiera Donalda Tuska.
bFeXqotK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)