Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ulgi na egzaminie maturalnym to błąd?

0
Podziel się

Wprowadzenie ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach nielitewskich było politycznym błędem - uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Na zdj. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite
Na zdj. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite (photo-service.europarl.europa.eu)
bEgJhsCt

Wprowadzenie ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach nielitewskich było politycznym błędem - uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

W wywiadzie dla portalu internetowego _ Delfi _ powiedziała, że nie dziwi ją, iż rozporządzenie ministra oświaty Litwy zostało zaskarżone w sądzie._ - Jeden z punktów naszej Konstytucji stanowi, że nie można przyznawać przywilejów w oparciu o płeć, rasę, narodowość, język. Dlatego rząd nie powinien rozdawać przywilejów dla jednej mniejszości kosztem innych _ - podkreśliła prezydent.

Minister oświaty Litwy Dainius Pavalkis przed dwoma tygodniami podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym maturzyści szkół mniejszości narodowych będą mieli ułatwiony egzamin z języka litewskiego. Tydzień później rozporządzenie zaskarżył do sądu były szef resortu oświaty Gintaras Steponawiczius.

bEgJhsCv

Politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie obawiają się, że opinia prezydent Grybauskaite może wpłynąć na wyrok sądu. Ujednolicenie egzaminu z języka litewskiego dla wszystkich szkół nie bacząc na różnice w nauczaniu tego przedmiotu wywołało ostry sprzeciw Polaków na Litwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Walczą o swoje prawa od dwudziestu lat Litewska rządowa grupa robocza do spraw problemów mniejszości narodowych przedstawiła propozycje rozwiązania spornych kwestii. Grupa proponuje, by nazwiska mniejszości były pisane w oryginale.
Wielki rurociąg połączy Polskę z... Zarówno po litewskiej, jak i polskiej stronie jest determinacja, by połączenie elektroenergetyczne z Ełku do Alytus ruszyło do końca 2015 r.
Litwa: Terminal LNG to cel strategiczny Budowa terminalu LNG w Kłajpedzie jest strategicznym projektem Litwy.
bEgJhsCW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)