Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mniejszość
07.03.2013 22:23

Ulgi na egzaminie maturalnym to błąd?

Wprowadzenie ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach nielitewskich było politycznym błędem - uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)
Na zdj. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite

*Wprowadzenie ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach nielitewskich było politycznym błędem - uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. *

W wywiadzie dla portalu internetowego _ Delfi _ powiedziała, że nie dziwi ją, iż rozporządzenie ministra oświaty Litwy zostało zaskarżone w sądzie._ - Jeden z punktów naszej Konstytucji stanowi, że nie można przyznawać przywilejów w oparciu o płeć, rasę, narodowość, język. Dlatego rząd nie powinien rozdawać przywilejów dla jednej mniejszości kosztem innych _ - podkreśliła prezydent.

Minister oświaty Litwy Dainius Pavalkis przed dwoma tygodniami podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym maturzyści szkół mniejszości narodowych będą mieli ułatwiony egzamin z języka litewskiego. Tydzień później rozporządzenie zaskarżył do sądu były szef resortu oświaty Gintaras Steponawiczius.

Politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie obawiają się, że opinia prezydent Grybauskaite może wpłynąć na wyrok sądu. Ujednolicenie egzaminu z języka litewskiego dla wszystkich szkół nie bacząc na różnice w nauczaniu tego przedmiotu wywołało ostry sprzeciw Polaków na Litwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Walczą o swoje prawa od dwudziestu lat Litewska rządowa grupa robocza do spraw problemów mniejszości narodowych przedstawiła propozycje rozwiązania spornych kwestii. Grupa proponuje, by nazwiska mniejszości były pisane w oryginale.
Wielki rurociąg połączy Polskę z... Zarówno po litewskiej, jak i polskiej stronie jest determinacja, by połączenie elektroenergetyczne z Ełku do Alytus ruszyło do końca 2015 r.
Litwa: Terminal LNG to cel strategiczny Budowa terminalu LNG w Kłajpedzie jest strategicznym projektem Litwy.
Tagi: mniejszość, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz