Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulga rodzinna także gdy dziecko studiuje za granicą?

0
Podziel się:

Ulga rodzinna bije rekordy popularności wśród podatników. Stwarza też problemy - np. gdy dziecko studiuje na zagranicznej uczelni. Czy w tej sytuacji możemy z niej skorzystać?

Ulga rodzinna także gdy dziecko studiuje za granicą?

Ustawa o podatku dochodowym przewiduje, że z ulgi rodzinnej mogą skorzystać rodzice dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się w szkołach, o których mowa o systemie oświaty lub przepisach prawa o szkolnictwie wyższym.

Ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje, że minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego określa w drodze rozporządzenia warunki kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych. Jednocześnie ustawa przewiduje, że warunki i tryb kierowania przez uczelnię za granicę jej pracowników, doktorantów i studentów w wskazanych wyżej celach określa senat uczelni.

A zatem dzieci uczące się z granicą w ramach skierowania otrzymanego od macierzystej uczelni wyższej należy traktować jako studentów w rozumieniu ustawy o szkolnictwie wyższym. Dlatego też ich rodzice przy spełnieniu pozostałych warunków przewidzianych w przepisach, tzn. w sytuacji, gdy dzieci nie uzyskują dochodów z wyjątkiem wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodu w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku, mogą skorzystać z ulgi.

ZOBACZ TAKŻE:

W przypadku dzieci studiujących za granicą nie skierowanych tam przez uczelnie krajowe sprawa jest nieco trudniejsza. Dokonując językowej wykładni art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że ulga dotyczy tylko dzieci uczących się w szkołach wymienionych w przepisach o systemie oświaty oraz przepisach prawa o szkolnictwie wyższym a zatem nie ma zastosowania w przypadku dzieci studiujących za granicą.

Aktualnie Ministerstwo Finansów mając na uwadze powyższy problem ma wydać wiążąca interpretacje, w której wypowie się czy rodzice dzieci uczących się za granicą nie skierowanych tam na stypendium czy też w ramach wymiany międzyuczelnianej mogą korzystać z ulgi.

Obowiązek faktycznego zamieszkiwania dotyczy dzieci rodziców, w stosunku do których orzeczono rozwód albo separację. Czasowa zmiana miejsca zamieszkania przez studiujące dziecko nie ma wpływu na możliwość korzystania z ulgi. Rodzice nadal przy spełnieniu warunków określonych w ustawie mogą z ulgi skorzystać.

Autorka jest radcą prawnym z kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)