Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraiński parlament podejmie decyzję w sprawie Tymoszenko

0
Podziel się

Pod pismem domagającym się przeprowadzeniu pozaplanowego posiedzenia Rady podpisało się 160 deputowanych.

Ukraiński parlament podejmie decyzję w sprawie Tymoszenko
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bEqnDDTV

Ukraiński parlament zbierze się na specjalnym posiedzeniu, poświęconym rozwiązaniu sprawy znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko, w najbliższą środę - podano dziś na stronie internetowej Rady Najwyższej w Kijowie.

Decyzję o zwołaniu sesji podpisał przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak. Wcześniej pod pismem domagającym się przeprowadzeniu pozaplanowego posiedzenia Rady podpisało się 160 deputowanych.

Ukraińscy posłowie powinni do środy rozpatrzyć projekty ustaw zezwalających Tymoszenko na przerwanie odbywania kary siedmiu lat więzienia i wyjazd na leczenie za granicą. Uwolnienia byłej premier chce Unia Europejska przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

bEqnDDTX

Rozmowy na ten temat prowadzą specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox. Dwa dni temu oświadczyli oni, że deputowani Rady Najwyższej mają na rozwiązanie problemu Tymoszenko czas właśnie do środy. Następnego dnia, 14 listopada, Kwaśniewski i Cox mają przedstawić wyniki swej misji Parlamentowi Europejskiemu.

18 listopada oczekiwane jest posiedzenie szefów dyplomacji państw unijnych, którzy mają podjąć ostateczną decyzję, co do losu umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Ma ona zostać podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w ostatnich dniach listopada w Wilnie.

W miniony czwartek i piątek Kwaśniewski i Cox rozmawiali o uregulowaniu sprawy byłej premier z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, a następnie z kierownictwem Rady Najwyższej oraz szefami klubów parlamentarnych.

Ukraińska opozycja twierdzi, że zgadza się na uchwalenie jakiegokolwiek aktu prawnego, który pozwoli byłej premier na wyjazd z kraju. Ona sama - choć wcześniej domagała się pełnej rehabilitacji prawnej - także przystaje na rozwiązanie polegające wyłącznie na jej wyjeździe z Ukrainy na leczenie w Niemczech.

bEqnDDUd

Nie chce tego na razie rządząca Partia Regionów prezydenta Janukowycza, która - jak uważają komentatorzy - ma nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa z UE zostanie podpisana nawet wtedy, gdy Tymoszenko pozostanie w więzieniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Cox i Kwaśniewski nic nie wskórali _ Trudno, jest trudno _ - tak były prezydent Polski skomentował swoje rozmowy na temat uwolnienia Julii Tymoszenko.
Prezydent wydał zalecenie ws. Tymoszenko Deputowani rządzącej Partii Regionów w parlamencie Ukrainy otrzymali polecenie poparcia ustawy umożliwiającej zagraniczne leczenie byłej premier Julii Tymoszenko - twierdzi gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".
Julia Tymoszenko pozostanie w więzieniu? Zdaniem cytowanego przez dziennik _ Wiesti _ politologa Wadyma Karasiowa władze chcą pokazać, że Tymoszenko może opuścić Ukrainę tylko na ich warunkach, a nie opozycji.
bEqnDDUy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)