Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina wejdzie do Unii już w listopadzie?

0
Podziel się:

UE odkładała tę decyzję między innymi ze względu na wyrok na Julię Tymoszenko.

Ukraina wejdzie do Unii już w listopadzie?
(thisisbossi/CC/Flickr)

UE chciałaby podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie przyszłego roku w Wilnie, ale zastrzega, że wcześniej Kijów musi spełnić odpowiednie warunki, m.in. ws. problemu _ selektywnego wymiaru sprawiedliwości _.

Tak brzmią przyjęte przez ministrów spraw zagranicznych UE wnioski ws. Ukrainy, o których poinformował serwis prasowy szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. To postęp, ponieważ dotąd w ogóle nie padała żadna data podpisania wynegocjowanej już rok temu umowy stowarzyszeniowej i o pogłębionym handlu.

UE odkładała to ze względu na pogorszenie się na Ukrainie sytuacji w zakresie przestrzegania prawa, w tym politycznie umotywowane - w ocenie Brukseli - skazanie w ubiegłym roku byłej premier i liderki opozycji Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia.

We wnioskach nazwisko Tymoszenko wprawdzie nie pada, ale szefowie dyplomacji _ 27 _ podkreślili, że Kijów musi dokonać postępu, jeśli chodzi o rozwiązywanie kwestii _ selektywnego działania wymiaru sprawiedliwości _.

Ministrowie pochwalili misję byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa europarlamentu Pata Coxa, którzy obserwowali na Ukrainie proces Tymoszenko.

Wyrazili też oczekiwanie, że władze ukraińskie zajmą się przypadkami wyroków o charakterze politycznym bezzwłocznie, a także poczynią kroki, by zreformować sądownictwo, by takie przypadki nie miały miejsca w przyszłości.

_ - Rada potwierdza swoje zobowiązanie do podpisania już zainicjowanej umowy stowarzyszeniowej i o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu, gdy tylko władze ukraińskie zademonstrują działania i rzeczywisty postęp we wspomnianych obszarach, możliwie do czasu szczytu PW w Wilnie w listopadzie 2013 r. Podpisaniu porozumienia mogłoby towarzyszyć otwarcie tymczasowego stosowania części umowy _ - brzmią konkluzje.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozczarowani zwłoką UE. "Sztuczne powody" Ukraiński premier odrzucił sugestię, że przeszkodą dla podpisania umowy z UE jest skazanie byłej premier Julii Tymoszenko
Kończą negocjacje z Unią. Ale jest przeszkoda Zgodnie z oczekiwaniami na szczycie nie doszło do parafowania tego dokumentu. Jest to wynikiem zaniepokojenia UE, wywołanego upolitycznieniem ukraińskiego sądownictwa.
Prosi Polaków o pomoc w uwolnieniu matki Jewhenija Tymoszenko jest gościem odbywającego się w Warszawie VIII Forum Polsko- Niemiecko-Ukraińskiego.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)