Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: w zabójstwo polityka zamieszani rosyjscy wojskowi

0
Podziel się:

W zamordowanie Ukraińca, którego ciało znaleziono w opanowanym przez separatystów Słowiańsku, zaangażowani są agenci GRU - oświadczyła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ukraina: w zabójstwo polityka zamieszani rosyjscy wojskowi
(PAP/EPA)

W brutalne zabójstwo lokalnego ukraińskiego polityka, którego ciało znaleziono w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańsku, zaangażowani są żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - oświadczyła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Zabity to Wołodymyr Rybak, radny miejski z Gorłówki z ramienia partii Batkiwszczyna, porwany wcześniej przy próbie zdjęcia flagi samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej z siedziby władz swojego miasta.

Jego zmasakrowane ciało znaleziono we wtorek w okolicach Słowiańska. Obie miejscowości leżą w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie.

Zdaniem SBU porwania dokonała grupa Striełka (Strzelca) kierowana przez oficera wywiadu wojskowego GRU Iwana Striełkowa. W uprowadzeniu i torturowaniu Rybaka miał też uczestniczyć inny obywatel rosyjski, podpułkownik GRU Igor Biezlier o pseudonimie Bies - przekazano w komunikacie.

Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że poszukiwany ukraińskim listem gończym Striełkow uczestniczył w operacji zajmowania przez Rosję Krymu, przesłuchiwał tam ukraińskich wojskowych i werbował ich do pracy dla służb Federacji Rosyjskiej. Następnie Striełkow został przerzucony na wschodnią Ukrainę, gdzie kierując grupą 30 osób zajmował budynki instytucji państwowych.

Według SBU w operacji na Krymie uczestniczył także podpułkownik Biezlier, który również działa obecnie na wschodzie Ukrainy.

Po odnalezieniu we wtorek ciała Rybaka pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie akcji antyterrorystycznej, którą wcześniej przerwano m.in. ze względu na święta wielkanocne.

Czytaj więcej w Money.pl
Polowanie na separatystów wznowione Celem operacji ma być ochrona obywateli mieszkających na wschodzie. Obecnie Kramatorsk i Słowiańsk są w pełni kontrolowane przez separatystów.
Zabójstwo deputowanego. Ukraińcy oskarżają Stanisław Reczynski z MSW podkreśla, że sposób zabójstwa wskazuje na to, iż sprawcy byli albo z rosyjskich oddziałów specjalnych albo tamtejszych kozaków.
"Jeśli separatyści nie złożą broni, to zostaną zlikwidowani" Ukraińcy przejęli lotnisko w Krematorsku, ale pozostaje jeszcze Słowiańsk.
Ławrow mówi o interwencji na Ukrainie Rosyjski minister dał do zrozumienia, że możliwy jest taki scenariusz jaki miał miejsce w 2008 roku na Kaukazie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)