Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. USA ogłaszają poparcie

0
Podziel się:

Podsekretarz stanu USA do spraw europejskich wezwała rząd Ukrainy, by słuchał głosu swego narodu, który chce żyć w wolności.

Protest zwolenników integracji na Ukrainie
Protest zwolenników integracji na Ukrainie (PAP/EPA)

Stany Zjednoczone opowiadają się za narodem ukraińskim, który widzi swą przyszłość w Europie - oświadczyła podsekretarz stanu USA do spraw europejskich Victoria Nuland na spotkaniu w Kijowie ministrów spraw zagranicznych państw OBWE.

_ - Jesteśmy razem z narodem ukraińskim, który widzi swą przyszłość w Europie. To moment, kiedy Ukraina albo może odpowiedzieć na aspiracje narodu, albo je zawieść _ - mówiła Nuland, wskazując na ryzyko _ chaosu i przemocy _.

Wezwała rząd Ukrainy, by _ słuchał głosu swego narodu, który chce żyć w wolności _. Zaznaczyła przy tym, że wszyscy uczestnicy obecnych wydarzeń powinni powstrzymać się od przemocy. _ - Ci, którzy naruszyli prawa człowieka, powinni być osądzeni, chronione powinny być podstawowe prawa i wolności, pod ochroną powinni się znaleźć dziennikarze _ - mówiła Nuland.

Dziś trwa w Kijowie spotkanie szefów dyplomacji państw OBWE. Przyjechali na nie przedstawiciele 57 państw członkowskich i 11 krajów partnerskich. Obecni są m.in. szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, jego szwedzki odpowiednik Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry odwołał przyjazd na spotkanie ministrów, w środę przebywał w sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii. W Kijowie od 21 listopada trwają protesty przeciwko niepodpisaniu przez władze Ukrainy umowy stowarzyszeniowej z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
"To część szerszej gry o Europę Wschodnią" USA nie mogą z boku przyglądać się, jak toczy się rozgrywka między UE a Rosją w sprawie Ukrainy.
Obroty handlowe UE i Ukrainy to prawie 40 mld euro rocznie W sporze o Ukrainę nie chodzi tylko o wolność i demokrację. W tle są ogromne pieniądze.
Szykuje się wielka manifestacja na Ukrainie Dzisiejszy protest nabrał wymiaru antyrządowego. Zaangażowali się w niego politycy, sportowcy i artyści.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)