Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Studenci ogłosili strajk

0
Podziel się:

Obecnie przed pomnikiem Szewczenki obok uniwersytetu jego imienia demonstruje ok. 3 tysięcy młodych ludzi.

Protesty na Ukrainie trwają od ubiegłego czwartku
Protesty na Ukrainie trwają od ubiegłego czwartku (PAP/EPA)

Studenci Akademii Kijowsko-Mohylańskiej w stolicy Ukrainy przyłączyli się do protestów zwolenników integracji europejskiej, którzy chcą odwołania decyzji władz o wstrzymaniu przygotowań do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią.

W południe studenci Akademii pomaszerowali na Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki, by apelować do uczącej się tam młodzieży, by ona także dołączyła do akcji na Majdanie (placu) Niepodległości, gdzie od ubiegłego tygodnia demonstrują zwolennicy UE.

_ - Studenci rozumieją, że w sytuacji, z którą mamy do czynienia, musimy wesprzeć inicjatywę Euromajdanu oraz inicjatywę wejścia Ukrainy do UE, do czego miała doprowadzić umowa stowarzyszeniowa _ - powiedział jeden z inicjatorów strajku Martin Kysłyj.

Obecnie przed pomnikiem Szewczenki obok uniwersytetu jego imienia demonstruje ok. 3 tysięcy młodych ludzi. _ Studencka solidarność, studencki strajk! _ - wykrzykują.

Strajk ogłosili także studenci Uniwersytetu Narodowego w Użhorodzie na zachodzie kraju. Wczoraj bezterminowy strajk rozpoczęli studenci w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów).

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE miała być podpisana na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jednak władze w Kijowie ogłosiły, że wstrzymują przygotowania do tego porozumienia.

Rozporządzenie w tej sprawie rząd wydał w ub. czwartek. W odpowiedzi w Kijowie wybuchły protesty, które trwają do dziś.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki protestujących przed siedzibą rządu Wczoraj do akcji wkroczyli milicjanci z oddziałów specjalnych Berkut. Doszło do bójek i użycia gazu łzawiącego.
Rosja ostro odpowiada na krytykę Unii W zeszły czwartek rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją.
Białoruska opozycja przychylnie o Ukrainie Partia wyraziła nadzieję, że ukraińskie elity znajdą kompromis i podejmą decyzje, _ które otworzą drzwi do Europy wszystkim zwolennikom przemian na przestrzeni postsowieckiej. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)