Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. "Nie będzie umowy, dopóki opozycja jest więziona"

0
Podziel się:

Ukraina nie zbliży się do Unii, jeśli nie zrezygnuje z wybiórczego stosowania prawa oraz nie zreformuje sądownictwa i systemu wyborczego.

Ukraina w UE. "Nie będzie umowy, dopóki opozycja jest więziona"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESNUNOt

Unia Europejska nie stowarzyszy się z krajem, w którym więziona jest opozycja. Bez uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą nie będzie - oświadczył w Kijowie polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (na zdj.).

Polityk, który był gościem VI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, ocenił, że Ukraina nie zbliży się do UE, jeśli nie zrezygnuje z wybiórczego stosowania prawa oraz nie zreformuje sądownictwa i systemu wyborczego.

- _ Wydaje mi się, że jest możliwe zaakceptowanie warunków unijnych przez prezydenta Wiktora Janukowycza, jeśli naprawdę mu na tym zależy. To oznaczałoby uwolnienie Julii Tymoszenko, co po stronie Unii odblokowałoby możliwość podpisania umowy _ - powiedział.

bESNUNOv

Eurodeputowany wskazał, że dokument o stowarzyszeniu, który Ukraina może podpisać z UE na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jest _ naprawdę wspaniałą ofertą _.

- _ Polska umowa stowarzyszeniowa była dużo bardziej skromna _ - podkreślił europoseł, który od niedawna jest sprawozdawcą raportu Parlamentu Europejskiego na temat wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

- _ Jeżeli Ukraina to wdroży (wymagane przez UE reformy), nikt nie zagrodzi jej drogi do członkostwa w Unii _ - oświadczył Saryusz-Wolski w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Eurodeputowany Paweł Kowal podkreślił, że umowa stowarzyszeniowa _ nie jest dla Ukrainy prezentem _ i nie powinna być obecnie traktowana _ przez niektórych polityków w UE jako umowa członkowska _.

bESNUNOB

- _ Trzeba wyraźnie Ukraińcom mówić: przyjmujecie zobowiązania czy nie? Jeśli tak, to się reformujcie, a potem będziemy dalej rozmawiali. To jest istota umowy stowarzyszeniowej. Natomiast UE zaczyna powoli wchodzić w rolę św. Mikołaja, który da Ukrainie rózgę albo prezent _ - powiedział Kowal.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina w UE? Rosja będzie walczyć Jeśli w 2013 r. nie dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, Ukraina może znaleźć się w tworzonej przez Moskwę unii celnej - ostrzega były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Prezydent Polski wspiera ukraiński rząd UE oczekuje, że przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą władze w Kijowie rozwiążą problem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.
To będzie przełomowy rok? "Jest szansa" Bieżący rok ma szanse stać się historycznym w rozwoju stosunków między Ukrainą a Unią Europejską - powiedział dzisiaj były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
bESNUNOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)