Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w NATO? Tymoszenko nie widzi innej możliwości

0
Podziel się:

Za wejściem Ukrainy do NATO opowiedziałoby się 39,5 proc. ankietowanych, gdy 45,9 proc. byłoby członkostwu w NATO przeciwnych.

Ukraina w NATO? Tymoszenko nie widzi innej możliwości
(ec.europa.eu)
bEKMGpsR

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła w wywiadzie dla Associated Press, że Ukraina musi być członkiem NATO, aby bronić się przed agresją Rosji. Oceniła, że działania Rosji doprowadziły do _ fundamentalnej zmiany _ myślenia Ukraińców o NATO.

_ - Z powodu tej wojny przeciwko nam (prezydent Rosji Władimir) Putin był w stanie zmienić mentalność Ukraińców i pchnąć nas w innym strategicznym kierunku _ - oświadczyła Tymoszenko, która ubiega się o prezydenturę w wyborach zaplanowanych na 25 maja. _ W tym przypadku NATO jest najlepszym wyborem dla Ukrainy _ - podkreśliła była premier.

Jak wielu innych polityków Tymoszenko, która wcześniej nie popierała publicznie członkostwa Ukrainy w NATO, zaostrzyła retorykę w związku z akcjami prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy - pisze AP.

bEKMGpsT

W tym tygodniu opublikowano sondaż, z którego wynika, że za wejściem Ukrainy do NATO opowiedziałoby się 39,5 proc. ankietowanych, gdy 45,9 proc. byłoby członkostwu w NATO przeciwnych. Sondaż przeprowadzono od 28 marca do 2 kwietnia we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu.

Tymoszenko odniosła się też do piątkowej wypowiedzi premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który zarzucił Putinowi zamiar _ rozpętania trzeciej wojny światowej _.

_ - Nie sądzę, by wywołał on trzecią wojnę światową - oceniła Tymoszenko w rozmowie z amerykańską agencją. - Myślę, że on jedynie szantażuje świat, rozumiejąc, że nie dopuści on do trzeciej wojny światowej, i pod tą przykrywką podejmuje bezprawne i agresywne działania _.

Wyraziła nadzieję, że kolejna runda sankcji na Rosję będzie tak dotkliwa, że _ Putin wstrzyma swą agresję i powróci na terytorium własnego kraju _.

bEKMGpsZ

Ukraiński minister obrony Mychajło Kowal ostrzegł w sobotę, że wojska rosyjskie, które przekroczą granicę z Ukrainą nawet w charakterze sił pokojowych, zostaną odparte z użyciem broni. Będzie to potraktowane jako agresja - dodał.

53-letnia Tymoszenko, która była jednym z bohaterów pomarańczowej rewolucji z 2004 roku, przed majowymi wyborami nie cieszy się znacznym poparciem Ukraińców. Według najnowszych sondaży biznesmen i polityk Petro Poroszenko ma szansę na zwycięstwo w wyborach już w pierwszej turze.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozbił się śmigłowiec sił NATO. Są ofiary Do zdarzenia doszło w południowym Afganistanie. Zginęło pięć osób. Przyczyna katastrofy nie jest na razie znana.
Myśliwce NATO przechwyciły bombowce Rosji Myśliwce tych trzech krajów NATO eskortowały rosyjskie maszyny, dopóki te nie zmieniły kursu.
Powstanie polsko-ukraińsko-litewska brygada Siemoniak zapewnił, że polskie uczelnie wojskowe są gotowe do przyjęcia studentów ukraińskich i do współpracy w ramach programów kształcenia żołnierzy.
bEKMGptu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)