Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: W Mariupolu separatyści opuścili okupowane gmachy

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu pracowników zakładów przemysłowych w kombinezonach i hełmach usunęło barykady przed jednym z budynków państwowych.

Ukraina: W Mariupolu separatyści opuścili okupowane gmachy
(PAP/EPA)

W mieście na wschodzie Ukrainy od rana ulice kontrolują patrole złożone z milicji i pracowników lokalnych zakładów przemysłowych, należących do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa.

W przeddzień memorandum o przywróceniu porządku w mieście podpisali: kierownictwo zakładów metalurgicznych Achmetowa, władze miejskie i reprezentanci organizacji społecznych. Zaakceptował je także, jak pisze agencja AP, przedstawiciel samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, której niepodległość ogłoszono po niedawnym pseudoreferendum.

Prorosyjscy separatyści kontrolowali od tygodni gmachy państwowe w Mariupolu, drugim pod względem wielkości mieście obwodu donieckiego. Associated Press pisze, że dziś rano w półmilionowym Mariupolu nie było śladu obecności rebeliantów.

German Mandrakow, który dowodził ludźmi okupującymi jeden z gmachów w Mariupolu, powiedział agencji AP, że zmuszono ich do opuszczenia budynku. - _ Ktoś próbuje posiać niezgodę w naszych szeregach, ktoś coś podpisał, lecz my będziemy kontynuować walkę _ - zapowiedział.

W kilkupunktowym memorandum w sprawie przywrócenia porządku w Mariupolu nawiązano do tragicznych wydarzeń w tym mieście z 9 maja, gdy około 20 separatystów zginęło w walce z siłami rządowymi o budynek milicji. Po stronie sił rządowych zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych; czterech separatystów pojmano.

Dziś rano kilkudziesięciu pracowników zakładów przemysłowych w kombinezonach i hełmach usuwało barykady przed jednym z budynków państwowych. Jeden z nich powiedział, że mieszkańcy są zmęczeni walką i chaosem. _ Grabieże i maruderstwo muszą się skończyć _ - zaznaczył.

Rzeczniczka lokalnej milicji Julia Lafazan powiedziała, że w Mariupolu działa obecnie ok. 100 zespołów złożonych z dwóch milicjantów i od sześciu do ośmiu pracowników zakładów metalurgicznych; zespoły patrolują ulice miasta. _ - Po raz pierwszy od tygodni mogę wyjść po zakupy bez lęku _ - powiedziała agencji AP 47-letnia Wałentyna Toczylina.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina chce kupować gaz po rynkowych cenach Zakończyło się spotkanie ukraińskiego rządu z Komisją Europejską.
USA apelują o pokój. "Absurdalnie zabici" W walkach w Odessie poniosło śmierć 31 osób.
Dług Ukrainy wzrósł o ponad miliard. Gazprom... Cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. To najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)