Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Rosjanie nie zaatakowali ukraińskich jednostek na Krymie

0
Podziel się

Wczoraj źródła dyplomatyczne i media ostrzegały, że Rosjanie mogą próbować przejąć kontrolę nad jednostkami wojskowymi Ukrainy.

Ukraina: Rosjanie nie zaatakowali ukraińskich jednostek na Krymie
(PAP/EPA)
bEhcecJN

Mimo poważnych obaw noc minęła spokojnie. Wczoraj źródła dyplomatyczne i media ostrzegały, że Rosjanie mogą próbować przejąć kontrolę nad jednostkami wojskowymi Ukrainy, które - choć otoczone przez uzbrojonych żołnierzy rosyjskich - wciąż pozostają wierne władzom w Kijowie.

Sytuacja na Krymie pozostaje napięta, jednak dla ludności cywilnej nie ma na razie zagrożenia. W dwóch największych miastach, Symferopolu i Sewastopolu, życie płynie normalnym rytmem, działa komunikacja miejska, sklepy i bankomaty.

Obawy przed atakiem Rosjan na ukraińskie bazy nasiliły się, gdy w wczoraj parlament Autonomicznej Republiki Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i wyznaczył na 16 marca referendum w tej sprawie.

bEhcecJP

Krymski parlament zwrócił się do prezydenta i parlamentu Rosji z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu.Tekst uchwały parlamentu głosi, że w związku m.in. z _ brakiem na Ukrainie legalnych organów władzy państwowej _ parlament postanawia: 1. Wejść w skład Federacji Rosyjskiej jako podmiot FR, 2. Wyznaczyć na 16 marca 2014 roku referendum ogólnokrymskie, w tym w Sewastopolu.

Wcześniej władze Krymu, które uważają za prezydenta Ukrainy obalonego Wiktora Janukowycza zapowiadały referendum na 25 maja, potem przeniosły je na 30 marca, przy czym plebiscyt miał dotyczyć zwiększenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pentagon zwiększa pomoc wojskową dla Polski _ Dziś rano ministerstwo obrony poczyniło kroki mające na celu udzielenie wsparcia naszym sojusznikom _ - ujawnił minister obrony USA .
NATO ogranicza współpracę z Rosją _ Te decyzje są jasnym sygnałem, że działania Rosji nie pozostaną bez konsekwencji _ - oświadczył Rasmussen.
Wysłannik ONZ wyjeżdża z Krymu. Grożono mu, musiał się schronić w kawiarni Do zdarzenia doszło bezpośrednio po rozmowach prowadzonych z władzami Autonomii.
bEhcecKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)