Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina prezentuje nowe władze. USA broni przed Rosją

0
Podziel się:

USA ma powody, aby bacznie śledzić rosyjskie manewry na granicy Ukrainy.

na zdj. Arsenij Jaceniuk
na zdj. Arsenij Jaceniuk (PAP/EPA)

Biały Dom wezwał dzisiaj Rosję do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i ostrzegł ją, by unikała _ prowokacyjnych _ działań wobec tego kraju. USA _ bacznie śledzą _ rosyjskie manewry u granic Ukrainy - zapewnił rzecznik Jim Carney.

[Aktualizacja: 20:10]

Biały Dom wezwał dzisiaj Rosję do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i ostrzegł ją, by unikała _ prowokacyjnych _ działań wobec tego kraju. USA _ bacznie śledzą _ rosyjskie manewry u granic Ukrainy - zapewnił rzecznik Jim Carney.

_ - Stanowczo wspieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Oczekujemy, że inne państwa będą czynić tak samo _ - powiedział rzecznik Białego Domu.

Zapewnił, że USA _ bacznie śledzą rosyjskie ćwiczenia wojskowe przy granicy ukraińskiej _ ogłoszone w środę. _ - Oczekujemy, że Rosja okaże przejrzystość w sprawie tej aktywności i będzie unikać prowokacyjnych działań. Nalegamy, by nie podejmowali oni żadnych kroków, które mogłyby zostać mylnie zinterpretowane lub doprowadzić do błędnych ocen _ - oświadczył rzecznik Białego Domu.

W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej w czwartek minister obrony USA Chuck Hagel. Ocenił, że Rosja powinna otwarcie informować o manewrach prowadzonych przez jej siły zbrojne przy granicy z Ukrainą i nie podejmować ryzykownych kroków, które mogłyby zostać _ opacznie zinterpretowane _.

Rosja postawiła w stan najwyższej gotowości bojowej lotnictwo myśliwskie Zachodniego Okręgu Wojskowego; samoloty myśliwskie patrolują przestrzeń powietrzną w rejonach przygranicznych. Ministerstwo Obrony oświadczyło, że te działania są elementem sprawdzianu gotowości bojowej sił okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk.

Strona rosyjska zapewnia, że sprawdzian, zalecony przez prezydenta Władimira Putina, nie jest związany z wydarzeniami na Ukrainie. Jednak zakłada on ćwiczenia wojskowe u granic Rosji, w tym nad granicą z Ukrainą.

Już jest nowy premier Ukrainy

Rada Najwyższa powołała nowego premiera. Został nim lider Batkiwszczyny - Arsenij Jaceniuk. Jeszcze przed głosowaniem, które zatwierdziło go na stanowisku, mówił w parlamencie w Kijowie, że nie dopuści do odłączenia Autonomii Krymskiej od Kijowa. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła również w głosowaniu skład nowego rządu. Był tylko jeden głos sprzeciwu. Po prawie tygodniu milczenia odezwał się obalony prezydent Ukrainy. Wiktor Janukowycz twierdzi, że nadal jest prezydentem i że to, co uchwalił parlament, nie jest dla niego wiążące. Takie doniesienie ukazało się w komunikacie przekazanym agencji Interfax Ukraina. - Były prezydent Ukrainy zwrócił się z prośbą do władz Rosji o zapewnienie mu bezpieczeństwa. W odpowiedzi usłyszał tak - podaje członek rosyjskich władz agencji RIA Nowosti.

Rada Najwyższa zatwierdziła kandydaturę Arsenija Jaceniuka. Zagłosowało za nim 371 parlamentarzystów. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła też uchwałę o zdymisjonowaniu poprzednich ministrów rządu.

Skład nowego gabinetu przedstawiono wieczorem ze sceny Majdanu. Zebrało się tam kilkanaście tysięcy osób. W rządzie, oprócz polityków, znajdzie się wielu przedstawicieli Rady Majdanu.

Z grona przedstawicieli demonstrantów wybrano miedzy innymi Olhę Bohomolec - lekarkę, która zajmowała się rannymi uczestnikami protestów. Zostanie wicepremierem do spraw społecznych. Ministrem kultury ma być _ Głos Majdanu _ - prowadzący ze sceny Jewhen Miszczuk, a ministrem zdrowia Ołeh Musij. Andrij Parubij - komendant protestów - będzie szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Tetianę Czornowoł, znaną dziennikarkę tropiącą przekręty finansowe ekipy Janukowycza, mianowano szefową biura antykorupcyjnego. Czornowoł apelowała do zebranych o kredyt zaufania dla nowego rządu. Jak podkreślała, _ w ciągu trzech miesięcy protestów staliśmy się żołnierzami, ale teraz musimy pracować, płacić podatki. Już nie musimy umierać za swój kraj _.

Na czele ministerstwa młodzieży i sportu ma stanąć Dmytro Bułatow, jeden z liderów ruchu Automajdan, porwany i torturowany podczas protestów przez ludzi związanych z ekipą byłego prezydenta.

Szefem MSW ma być pełniący obecnie obowiązki ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Stanowiska szefa MON jeszcze nie obsadzono. Nie wiadomo też jeszcze, czy zastępcą szefa rady Bezpieczeństwa zostanie przedstawiciel radykalnego Prawego Sektora.

Janukowycz nadal prawowitym prezydentem Ukrainy

Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin oświadczył dzisiaj, że Wiktor Janukowycz pozostaje pełnoprawnym prezydentem Ukrainy, a decyzja Rosji o zapewnieniu mu osobistego bezpieczeństwa na jej terytorium jest całkowicie zrozumiała.

Podkreślił, że decyzja władz rosyjskich nie ma nic wspólnego ze stosunkiem do działalności odsuniętego od władzy przez Radę Najwyższą (parlament) Ukrainy Janukowycza, który w piątek opuścił Kijów. Z prawnego punktu widzenia Janukowycz pod każdym względem pozostaje legalnym szefem państwa - zaznaczył Łukin.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Łukin jako wysłannik prezydenta Władimira Putina na Ukrainę przebywał w Kijowie, gdzie uczestniczył w rozmowach Janukowycza, opozycji i ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.

- _ Kto ma większą legitymację - rzekomy prezydent, wybrany przez połowę Rady, czy prezydent, którego wybrał naród? _ - pytał retorycznie Łukin, czyniąc aluzję do Ołeksandra Turczynowa, który został w niedzielę upoważniony przez ukraińskich deputowanych do pełnienia obowiązków głowy państwa.

- _ Jeśli później organy wymiaru sprawiedliwości postawią (Janukowycza) przed sądem, to inna sprawa. Ale to już inna historia _ - dodał wysłannik Rosji.

Według rosyjskich mediów Janukowycz przebywa w należącym do administracji rosyjskiego prezydenta sanatorium w Barwisze koło Moskwy.

Dzisiaj w oświadczeniu ogłoszonym za pośrednictwem agencji Interfax Janukowycz oznajmił, że w dalszym ciągu uważa się za _ prawowitego przywódcę ukraińskiego państwa, wybranego na podstawie swobodnego wyrażenia woli przez ukraińskich obywateli _.

Odsunięty od władzy ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz planuje zorganizowanie konferencji prasowej, która mieć miejsce w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, o godz. 17 czasu lokalnego (godz. 14 w Polsce) - podały dzisiaj rosyjskie media. Powołują się one na źródła z otoczenia Janukowycza.

Miejsce pobytu Janukowycza nie było znane od jego wyjazdu z Kijowa w piątek. W sobotę ukraiński parlament uchwalił rezolucję odsuwającą go od władzy i wyznaczył datę wcześniejszych wyborów prezydenckich na 25 maja.

Kasa Ukrainy jest pusta

Premier Ukrainy zapowiada ograniczenie wydatków państwa i informuje o tragicznej sytuacji finansów Ukrainy. Arsenij Jaceniuk, jeszcze przed głosowaniem nad swoją kandydaturą na szefa rządu, mówił w parlamencie w Kijowie, że państwo jest w kryzysie. W czasie rządów prezydenta Wiktora Janukowycza z kraju wyprowadzono 70 mld dolarów - przekazał.

Jaceniuk podkreślał, że choć nie ma pełnych danych o stanie państwowych finansów, to wiadomo, że państwo straciło płynność. Zapowiedział w związku z tym ograniczenie wydatków socjalnych. Zaprzestania subsydiowania z kasy państwowej cen nośników energii domagał się wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Jaceniuk mówił, że cięcia wydatków są niezbędne: _ Kasa państwowa jest rozkradziona i pusta. Z tej trybuny zapowiadam, że nie obiecuję polepszenia życia, nie dziś nie jutro. Naszym głównym zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji w kraju _.

Jaceniuk przekazał, że w czasie rządów Janukowycza skurczyły się rezerwy walutowe, a dług publiczny wzrósł do ponad 75 mld dolarów.

Były prezydent Ukrainy upomniał się o władzę

Wszystko wskazuje na to, że jest on teraz na terytorium Rosji. Wiktor Janukowycz w specjalnym oświadczeniu do narodu Ukraińskiego twierdzi, że nadal jest legalnym prezydentem, wybranym zgodnie z konstytucją. Oświadczenie ukraińskiego polityka otrzymała rosyjska agencja Interfax.

Były prezydent przekonuje, że decyzje podejmowane w Kijowie przez Radę Najwyższa są nielegalne. Zwraca również uwagę na represje stosowane przez zwolenników Euromajdanu wobec członków jego partii. -_ Niektórzy byli poddani fizycznej przemocy i musieli uciekać z terytorium Ukrainy _ - można przeczytać w oświadczeniu, którego autorem ma być Janukowycz.

Były prezydent oświadcza, że jakiekolwiek rozkazy wydawane organom bezpieczeństwa, aby włączyły się w rozwiązanie wewnętrznego konfliktu na Ukrainie, będą uznane za przestępstwo. Jednocześnie zwraca uwagę, że opozycja nie wypełniła porozumień zawartych z nim, w obecności ministrów spraw zagranicznych: Polski, Niemiec i Francji.
W tym samym dokumencie, powołując się na groźby padające pod jego adresem prosi Rosję o zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jak informuje agencja Interfax, władze Federacji już spełniły tę prośbę.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m94085.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/masowe;zabojstwo;na;ukrainie;jest;sledztwo,78,0,1483342.html) *Masowe zabójstwo na Ukrainie. Jest śledztwo * Pięćdziesiąt osób jest podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów. Listę otwiera Wiktor Janukowycz. Tymczasem rosyjskie transportery opancerzone wycofały się z okolic Symferopola na Krymie. Armia Federacji Rosyjskiej twierdzi, że ich pobyt w tej okolicy wiązał się jedynie z zaplanowanymi wcześniej manewrami wojskowymi. Tak samo tłumaczy obecność samolotów myśliwskich w rejonach przygranicznych. Rosja postawiła w stan najwyższej gotowości bojowej lotnictwo Zachodniego Okręgu Wojskowego.

_ Po otrzymaniu sygnału o podniesieniu gotowości bojowej do najwyższego poziomu lotnictwo Zachodniego Okręgu Wojskowego zmieniło miejsca dyslokacji na lotniska operacyjne _ - podało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

_ Lotnictwo myśliwskie prowadzi stałe patrolowanie przestrzeni powietrznej w rejonach przygranicznych. W ramach sprawdzianu ćwiczone są elementy tankowania w powietrzu grupy myśliwców przechwytujących, które pełnią całodobowy dyżur bojowy, z wykorzystaniem powietrznych tankowców Ił-78 _ - poinformowało.

Wczoraj minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że zgodnie z poleceniem prezydenta o godz. 14 (godz. 11 czasu polskiego) bez uprzedzenia ogłoszono alarm bojowy w wojskach Zachodniego Okręgu Wojskowego, a także w związkach taktycznych i jednostkach wojskowych stacjonujących na jego terytorium, w 2. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, jak również dowództwach Obrony Powietrzno-Kosmicznej, Wojsk Powietrznodesantowych, Lotnictwa Dalekiego Zasięgu i Lotnictwa Transportowego.

Szojgu dodał, że Putin _ postawił zadanie sprawdzenia gotowości wojsk do działań przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa militarnego kraju _.

Oświadczył, że sprawdzian, w którym uczestniczy ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów, _ generalnie w żaden sposób nie jest związany z wydarzeniami na Ukrainie _.

Szojgu podał, że w ramach sprawdzianu, który potrwa do 3 marca, przeprowadzonych zostanie kilka ćwiczeń. _ Odbywać się będą one u granic Rosji, w tym z Ukrainą _ - ujawnił, podkreślając, że głównym zadaniem tych manewrów jest sprawdzenie gotowości bojowej wojsk.

Putin zarządził sprawdzian gotowości bojowej wojsk nazajutrz po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie. Granica lądowa między FR i Ukrainą liczy 2295 km.

Szwajcaria zamraża fundusze na kontach Janukowycza

Rząd Szwajcarii podjął dzisiaj decyzję o zamrożeniu środków finansowych, jakie może mieć na kontach bankowych w tym kraju obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Jak zapowiedział rzecznik Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych, Rada Federalna (rząd) ogłosi jutro rozporządzenie dotyczące wcielenia w życie tej decyzji politycznej.

Została ona podjęta - jak podkreślił rzecznik - z _ własnej inicjatywy _ władz szwajcarskich. Nowy rząd Ukrainy nie wystąpił z takim wnioskiem.

Krym rosyjski czy ukraiński?

Rano w Symferopolu nieznani z początku sprawcy rozpoczęli okupację parlamentu i rady ministrów Autonomicznej Republiki Krymu. Później do akcji przyznali się przedstawiciele samoobrony rosyjskojęzycznych obywateli półwyspu, o czym poinformował wicepremier krymskiej autonomii.

Po wydarzeniach na Majdanie wielu obywateli Krymu protestowało przeciwko nowemu porządkowi na Ukrainie. Wczoraj pod parlamentem w Symferopolu doszło do starć zwolenników przyłączenia się do Rosji i miejscowych Tatarów, którzy domagają się, by Krym pozostał w granicach Ukrainy.

Wczoraj przed parlamentem w Symferopolu zebrało się około 10 tys. osób. Z jednej strony lojalni wobec Kijowa Tatarzy krymscy krzyczeli _ Krym to Ukraina! _, z drugiej separatystycznie nastawieni miejscowi Rosjanie skandowali _ Krym jest rosyjski! _ Doszło do bójek i rzucania kamieniami.

Nowe Ukraińskie władze oskarżają Rosję o podgrzewanie nastrojów na Krymie, oferując nadanie paszportów miejscowym Rosjanom. Dziś ma zostać ukonstytuowany nowy ukraiński rząd. Separatyzm to tylko jeden z problemów, przed jakim staną władze.

Sytuacja na Krymie jest napięta, a ludzie chcą spokoju. Wczesnym popołudniem przed budynek miejscowej Rady Najwyższej przyszli ponownie prorosyjscy działacze- teraz jest tam około tysiąc - półtora tysiąca ludzi - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Aleksandr Jankowski, pracujący na Krymie dziennikarz.

W budynku są nadal uzbrojeni ludzie, którzy zajęli w nocy budynek - podkreśla Aleksandr Jankowski: _ Mają zasłonięte twarze, nie wysuwają żadnych żądań politycznych, odmówili rozmów z premierem Krymu. Wpuścili do budynku tylko deputowanych _.

Prezydium Rady Najwyższej podjęło decyzję o przeprowadzeniu referendum na temat statusu Krymu - potwierdza w rozmowie z IAR dziennikarz: W przyjętym dokumencie napisano, że będą zaproponowane trzy warianty odpowiedzi: Krym jako samodzielne państwo, Krym jako autonomia w składzie Ukrainy i Krym jako autonomia w składzie Rosji.

Zdaniem Alaksandra Jankowskiego, tak naprawdę sprawy polityczne obchodzą jedynie ludzi, którzy zebrali się przed parlamentem: Cała reszta ludzi w Symferopolu, na Krymie, chce przede wszystkim pokojowego uregulowani sytuacji, żeby obeszło się bez przelewu krwi.

Nad ranem w Symferopolu doszło do zbrojnego zajęcia siedziby Rady Ministrów i Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu. Autonomiczna Republika Krymu powstała w 1992 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, obejmuje obwód krymski oprócz miasta Sewastopola, które jest w granicach Ukrainy. Większość mieszkańców - około 60 procent - to Rosjanie. I to właśnie oni chcieli po rozpadzie ZSRR powrotu Krymu do Rosji. Ostatecznie otrzymali autonomię w ramach Ukrainy. W Sewastopolu stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska.

Kto będzie rządził Ukrainą?

Wysunięci kandydaci do objęcia tek ministerialnych są przedstawicielami tylko dwóch partii, które znajdowały się dotychczas w opozycji wobec ekipy Janukowycza. Są to: Batkiwszyna byłej premier Julii Tymoszenko oraz nacjonalistyczna Swoboda Ołeha Tiahnyboka.

Partia Udar znanego boksera Witalija Kliczki nie przystąpiła do formowania rządu. Ugrupowanie to oświadczyło jednak, że poprze w głosowaniu skład nowej Rady Ministrów. Według komentatorów Udar zbiera siły na zaplanowane na maj wybory prezydenckie, w których Kliczko ma duże szanse na wygraną.

Kandydatem na premiera został Arsenij Jaceniuk, 39-letni prawnik, ekonomista, przedsiębiorca i polityk. Ten prounijny były minister spraw zagranicznych i były minister gospodarki odegrał ważną rolę w niedawnych protestach, kierując pod nieobecność więzionej wówczas Tymoszenko główną siłą opozycji - partią Batkiwszczyna.

Na szefa ukraińskiej dyplomacji zaproponowano 49-letniego Andrija Deszczycę, byłego ambasadora Ukrainy w Finlandii, który pracował wcześniej w ambasadzie Ukrainy w Polsce. Deszczyca otwierał listę ukraińskich dyplomatów, którzy na początku lutego opowiedzieli się za integracją z UE i wystąpili przeciwko stosowaniu przemocy oraz represji wobec demonstrantów. Ostatnio był z ramienia Ukrainy specjalnym wysłannikiem OBWE do spraw rozwiązywania konfliktów międzynarodowych.

Ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Arsen Awakow, wywodzący się z Charkowa na wschodzie kraju polityk partii Batkiwszczyna, który pełni obecnie funkcje szefa tego resortu. Awakow był jednym z komendantów miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości.

Choć w niedzielę Awakow wpadł na Krymie na trop ściganego listem gończym Janukowycza, to w środę oświadczył, że zrezygnował z poszukiwań byłego szefa państwa, by uniknąć konfliktu zbrojnego z Rosją. Na Krymie znajdują się bazy stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Kandydatem na szefa resortu ds. paliw i energetyki jest Jurij Prodan, który pracował już na tym stanowisku w rządzie Tymoszenko w latach 2007-2010.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m299352.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;krymie;sikorski;to;bardzo;niebezpieczna;gra,176,0,1485232.html) *Sikorski: To bardzo niebezpieczna gra * Według rosyjskich danych około 60 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, 25 proc. - Ukraińcy i 12 proc. - krymscy Tatarzy. Na czele ministerstwa młodzieży i sportu ma stanąć jeden z liderów ruchu Automajdan, Dmytro Bułatow, który podczas protestów był porwany i torturowany przez ludzi związanych z ekipą Janukowycza. Po wydostaniu się na wolność przy pomocy dyplomatów państw unijnych i proeuropejskich polityków ukraińskich Bułatow został ewakuowany na Litwę. Powrócił do kraju po obaleniu Janukowycza.

Innym działaczom społecznym, którzy uczestniczyli w protestach na Majdanie, zaproponowano objęcie stanowisk w nieistniejących jeszcze: Biurze Antykorupcyjnym oraz Komitecie do spraw Lustracji. Mają je objąć: brutalnie pobita w grudniu przez ludzi związanych z władzami dziennikarka śledcza Tetiana Czornowoł oraz dziennikarz i działacz organizacji pozarządowych Jehor Sobolew.

Przed pobiciem Czornowoł opublikowała artykuł _ Tu mieszka kat _, w którym zamieściła adres i zdjęcia posiadłości byłego już szefa MSW Witalija Zacharczenki, obarczanego odpowiedzialnością za używanie przez milicję siły wobec uczestników protestów i ściganego obecnie za to międzynarodowym listem gończym. Wcześniej dziennikarka pisała o majątkach rodziny Janukowycza i ludzi z jego najbliższego otoczenia.

Wicepremierem ds. integracji europejskiej ma zostać były i kilkukrotny szef dyplomacji Borys Tarasiuk. Proponowano, by to on był ministrem spraw zagranicznych w rządzie zaufania, jednak jego kandydatura na szefa MSZ w konsultacjach z Majdanem przepadła. Tarasiuk stoi obecnie na czele znanego z czasów ZSRR niepodległościowego ruchu, a obecnie partii o nazwie Ludowy Ruch Ukrainy.

Na wicepremiera ds. nauki i kultury zaproponowano znaną ukraińską lekarkę i działaczkę społeczną Olhę Bohomolec. To ona była koordynatorem medycznym wysyłania uczestników protestów, którzy zostali ranni podczas starć z siłami MSW, na leczenie za granicę, w tym do Polski. Pośredniczyła w kontaktach między polskimi władzami a służbami medycznymi Majdanu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m299467.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/arsenij;jaceniuk;nie;bedzie;kandydowal;na;prezydenta,183,0,1485239.html) *_ To kamikadze, nie pójdzie na wybory prezydenta _ * W parlamencie trwają obrady, w trakcie których ma być oficjalnie ogłoszone i zatwierdzone nazwisko premiera oraz skład nowego rządu. Kandydatem na ministra sprawiedliwości jest poseł partii Batkiwszczyna Pawło Petrenko. Ten urodzony w Czerniowcach prawnik zaczynał karierę polityczną w partii Front Zmian Jaceniuka, która następnie przyłączyła się do Batkiwszczyny.

Ministerstwo gospodarki ma objąć założyciel Szkoły Biznesowej Akademii Kijowsko-Mohylańskiej Pawło Szeremeta, ministrem edukacji ma zostać rektor tej Akademii Serhij Kwit, zaś resort zdrowia może objąć szef służby medycznej Majdanu Ołeh Musij.

Ministerstwo polityki socjalnej może przypaść posłance Batkiwszczyny Ludmyle Denysowej, ministerstwo ekologii - Andrijowi Mochnykowi z partii Swoboda, a ministerstwo kultury - Jewhenowi Nyszczukowi, który jako aktor z wykształcenia zarządzał podczas protestów pracą sceny na Majdanie Niepodległości, przekazywał wiadomości walczącym na barykadach ludziom i nawoływał ich do spokoju.

Na sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony wysunięto komendanta Majdanu, posła Batkiwszczyny Andrija Parubija. Wciąż trwają konsultacje wokół kandydatur na szefa ministerstwa infrastruktury oraz ministerstwa obrony narodowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Tatarzy nie dopuścili do posiedzenia parlamentu Krymu _ Krym pozostaje w składzie Ukrainy, z krymskimi Tatarami będą się teraz liczyć. _
_ Integralność terytorialna Ukrainy bezpieczna _ Po politycznym przewrocie w Kijowie coraz większe obawy budzi kwestia Krymu, zamieszkanego w dużej części przez ludność rosyjskojęzyczną.
_ Sojuszu z Kijowem _ tematem spotkania NATO Nieoficjalnie dyplomaci z NATO nie potwierdzają, czy ministrowie podczas spotkania w Brukseli będą przygotowywać scenariusze na wypadek ewentualnego wprowadzenia przez Rosję wojsk na terytorium Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)