Notowania

Przejdź na
kryzys na krymie
06.03.2014 17:08

Ukraina: Premier gotów wysłać wojsko przeciw Rosji

Zapewne mamy mniej broni, nie mamy żadnej broni nuklearnej, ale mamy ducha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ybilyk/wikimedia commons)

Ukraina opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Krymie, ale w razie potrzeby będzie gotowa, by zareagować - oświadczył w Brukseli premier Arsenij Jaceniuk. Szef ukraińskiego rządu rozmawiał z przywódcami państw i rządów Unii Europejskiej na temat wsparcia dla Ukrainy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

[Aktualizacja 18:42]

Arsenij Jaceniuk podkreślał, że Ukraina jest gotowa do dialogu, ale nie do poddania się Rosji. - _ W razie wzrostu napięcia oraz wojskowej interwencji na Ukrainie podjętej przez siły zewnętrzne, rząd ukraiński i ukraińskie wojsko będą działały zgodnie z konstytucją i prawem. Jesteśmy gotowi bronić naszego kraju _- zadeklarował.

Premier Ukrainy przyznał jednocześnie, że jeśli dojdzie do konfrontacji zbrojnej z Moskwą, Ukraina nie miałaby wiele szans z uwagi na rozmiary sił rosyjskich. - _ Jeśli porównamy wojskowe zdolności Ukrainy i Rosji, bilans będzie bez wątpienia niekorzystny dla Kijowa. W moim kraju zapewne mamy mniej broni, nie mamy żadnej broni nuklearnej, ale mamy ducha; ducha ukraińskiej rewolucji i ducha wolności. _

Ukraina chce jak najszybciej do Unii, ale nie do NATO

_ Rząd Ukrainy jest zdeterminowany, by podpisać umowę stowarzyszeniową z UE i jesteśmy gotowi to uczynić tak szybko, jak to możliwe _ - zadeklarował Jaceniuk na konferencji prasowej w Brukseli, po spotkaniu z unijnymi przywódcami.

Pilne podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina zaproponował podczas szczytu premier Donald Tusk.

Jak wskazał unijny dyplomata, Jaceniuk chce podpisać umowę jeszcze przed ukraińskimi wyborami zaplanowanymi na 25 maja. Dodał, że nie ma argumentów, żeby powiedzieć nie, gdyby Ukraina chciała podpisać umowę stowarzyszeniową _ choćby dzisiaj _.

Jednocześnie premier Ukrainy powiedział, że jego kraj nie omawia członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy po spotkaniu z szefem NATO Andersem Foghiem Rasmussenem, Jaceniuk powiedział, że członkostwa Ukrainy w NATO nie ma na, jak się wyraził, _ naszym radarze _.

Ukraina zaciska pasa

Szef ukraińskiego rządu dziękował też krajom członkowskim UE za pakiet pomocowy dla Ukrainy, zaproponowany przez Komisję Europejską, który może sięgnąć 11 mld euro.

_ - Pilnie potrzebujemy ustabilizować naszą sytuację ekonomiczną _ - podkreślił Jaceniuk. Zapewnił, że ukraiński rząd stara się ustabilizować sytuację, w tym m.in. pokryć wydatki budżetowe.

Jaceniuk poinformował, że jego rząd podjął już rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, i zapewnił, że będzie przestrzegał umowy miedzy Ukrainą a MFW. Fundusz wymaga reform za pomoc.

Ponownie wezwał też władze Rosji, by wycofały swoje wojska z Krymu, nie popierały nielegalnych władz na Krymie i rozpoczęły prawdziwe rozmowy w celu rozwiązania konfliktu. Jak podkreślił, kryzys militarny na Krymie, to nie tylko _ kryzys na Ukrainie, ale kryzys całej Europy _.

_ Jesteśmy zdeterminowani, by zażegnać ten kryzys pokojowymi metodami. Jako władze ukraińskie jesteśmy silnie przywiązani do naszej niezależności, integralności terytorialnej i jesteśmy pewni, że znajdziemy sposób, by wszyscy zrozumieli, że Ukraina jest niezależnym państwem i nikt nie ma prawa ingerować w nasze wewnętrzne sprawy _ - powiedział Jaceniuk.

Według niego referendum w sprawie przynależności Krymu, które planowane jest na 16 marca, nie ma podstaw prawnych i dlatego wezwał Rosję by nie popierała sił dążących do separatyzmu. _ Krym jest i będzie integralną części Ukrainy _ - oświadczył Jaceniuk.

W czwartek ukraiński parlament opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i za wyznaczeniem na 16 marca referendum z dwoma pytaniami, z których jedno brzmi: _ Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR? _. Drugie z pytań referendum brzmi: _ Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy? _

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m300239.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;liczba;ofiar;smiertelnych;starc;wzrosla;do;100,30,0,1490206.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Do stu wzrosła liczba ofiar starć na Ukrainie Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało o śmierci kolejnego ciężko rannego przeciwnika poprzednich władz Ukrainy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/m300215.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;media;milicja;okielznala;separatystow;w;doniecku,222,0,1490142.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Milicja okiełznała separatystów w Doniecku Na budynku administracji obwodowej powiewa ponownie flaga ukraińska - podał portal Nowosti Donbasa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m300251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;ukrainscy;dziennikarze;zastraszeni;i;pobici,135,0,1490055.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Z kałasznikowem na ukraińskich dziennikarzy. Na Krym nie wpuszczono też obserwatorów OBWE _ Nigdy w swojej pracy nie spotkałem się z taką agresją. _
Tagi: kryzys na krymie, arsenij jaceniuk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz