Notowania

wybory na ukrainie
09.11.2012 17:56

Ukraina: Opozycja nie przyjmie mandatów poselskich?

Ukraińska opozycja rozważa odmowę przyjęcia mandatów w parlamencie wyłonionym w wyniku wyborów, które odbyły się 28 października.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ukraińska opozycja rozważa odmowę przyjęcia mandatów w parlamencie wyłonionym w wyniku wyborów, które odbyły się 28 października i nie wyklucza, że będzie się domagać przedterminowych wyborów prezydenta i Rady Najwyższej.

Dzisiaj jeden z przywódców opozycyjnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk ogłosił, iż zwołuje konsultacje w tej sprawie, na które zaprosił szefa partii UDAR, boksera Witalija Kliczkę, oraz lidera nacjonalistycznej Swobody Ołeha Tiahnyboka.

_ - Taka decyzja polityczna może radykalnie zmienić sytuację. Rozpoczynam konsultacje na temat odmowy przyjęcia mandatów i wcześniejszych wyborów prezydenta i parlamentu _ - oświadczył Jaceniuk.

Polityk zareagował tak na odrzucenie przez sąd apelacyjny w Kijowie pozwu opozycji wobec Centralnej Komisji Wyborczej (CKW), która uznała, że nie jest w stanie ustalić wyników głosowania w pięciu okręgach jednomandatowych Ukrainy i że wybory należy tam powtórzyć. Opozycja domaga się jedynie ponownego przeliczenia protokołów z komisji wyborczych i twierdzi, że część z nich sfałszowano.

Na Ukrainie, która 28 października wybierała połowę 450-osobowego parlamentu z list partyjnych, a drugą połowę w okręgach jednomandatowych, toczy się spór o kandydatów opozycji, którzy wstępnie wygrali głosowanie, jednak potem zwycięzcami zostali ogłoszeni reprezentanci władz.

Od liczby posłów wyłonionych w okręgach jednomandatowych zależy to, czy obecne władze będą miały większość w parlamencie. Zgodnie ze wstępnymi danymi CKW wybory wygrała Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, wyprzedzając opozycyjną Batkiwszczynę, UDAR, komunistów oraz nacjonalistyczną partię Swoboda.

Czytaj więcej w Money.pl
Milicja walczy z opozycją. Z powodu wyborów Według lokalnych mediów w starciach, w których milicja zastosowała gaz łzawiący, ucierpiała co najmniej jedna osoba
Powtórka wyborów na Ukrainie. To już pewne Na Ukrainie zakończono liczenie głosów w okręgach jednomandatowych. W co najmniej 5 z nich głosowanie zostanie powtórzone.
Protesty za polską granicą. Duża determinacja Około północy oddziały milicyjne próbowały nie dopuścić do rozstawienia pod CKW namiotu, w którym chcieli schronić się zwolennicy opozycji.
Tagi: wybory na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz